Tjena!
Har två frågor till er flashbackare.
Jag håller för nuvarande på att plugga upp behörighet på komvux för en ingenjörsutbildning inom Datateknik.
Som det ser ut nu så kommer jag hinna klart med behörigheten för att ta mig in på högskoleingenjör nästa höst, dvs Ma3c och en del andra kurser.
Fråga 1:
Vore det mest värt för mig att hoppa på Högskoleingenjör Datateknik Hösten 2017 eller fortsätta plugga upp betygen/hoppa på ett tekniskt basår för att sedan stiga in i en civilingenjörsutbildning hösten 2018?
Det positiva jag finner med första alternativet är att jag har alternativet att börja jobba om jag har tappat suget att plugga vidare efter 3 år, dessutom kan jag plugga upp de nödvändiga kurserna och sedan läsa en master.
Även om det tar ett extra år att läsa upp de extra mattekurserna så skulle jag ändå ha "vunnit" ett år på att kliva in på Högskoleing 2017 om jag förstår det rätt.
Fråga 2:
Bor just nu i Stockholm, men har funderingar på att flytta till Linköping för att uppleva en annan stad och studentlivet. Jag undrar dock om det är värt, och vad ni skulle rekommendera utifrån era erfarenheter.
Om jag börjar på KTH så har jag bostad fixat i ungefär tre år, men detta är hemma hos en släkting och en bit bort från skolan. Är det värt att gå KTH bara för meriten, speciellt om jag vill fortsätta bo i Stockholm efter min studietid?
Extrafråga:
Hur ser utomlandsmöjligheterna ut för en högskoleingenjör?
Tack!