Citat:
Ursprungligen postat av
Arkiater
Vi kan förstås skälla hur mycket som helst på de giriga asylentreprenörerna. Men har de egentligen gjort något fel? De är ju de vettlösa politikerna i vår förra och nuvarande regering som har bjudit in de så kallade asylsökande men även asylentreprenörerna till det dukade smörgåsbordet.
Men borde det inte vara en självklar signal för regeringen att gränsen är nådd och att inte flera kan tas emot när inte staten själv på ett kontrollerat sätt kan hantera asylmottagningen?
Det känns avskyvärt att det finns människor som har ett vinstintresse i att så många flyktingar som möjligt söker sig hit. När dom pratar om att förbjuda vinster inom vården och skolan borde det väl vara minst lika motiverat att förbjuda det inom asylindustrin, visst det skulle drastiskt reducera antalet platser men det skulle bättre spegla den verkliga kapaciteten i landet.