2016-09-27, 11:34
  #1
Medlem
Umeå har fått ny centralstation som kostat mycket pengar. Den har invaderats av bl.a. romer, eller zigenare, som de oftast kallar sig själva.

Där dumpar man skräp, eldar på perrongen, sover och kanske värst av allt, grisar ner genom att bl.a. bajsa hej vilt och helst på golven och i papperskorgar och utanför toaletterna. De utgör väl helt klart en sanitär olägenhet, gör sig skyldiga till egenmäktigt förfarande genom att bara breda ut sig och ta sig rätt med sitt pick och pack och kanske t.o.m. allmänfarlig vårdslöshet om de eldar.

Samhall har ett städavtal, men det kommer att sägas upp, eftersom deras arbetsmiljö blivit under all kritik p.g.a. detta. Folk som är på resande fot, vägrar gå in i stationsbyggnaden av förståeliga skäl. Nu får man anlita vaktbolag för x antal millioner skattepengar (du och jag betalar), för att kunna använda området på ett normalt sätt och utan att få bajs under skorna vid besöken.

Vad gör Polisen, kan man fråga sig?
Om det inte går att köra bort dem, ska de väl lagföras?

Men, hur får man överhuvudtaget människor som av olika anledningar står utanför samhällets normer att gå efter några som helst regler? De struntar fullkomligt i tillsägelser. De har inga kontrollerbara medel att betala böterna med. Brotten de begår, har i regel inte fängelse som påföljd i straffskalan. Och skulle så vara fallet, blir det så kort tid, att det bara räknas som semester. En skön säng att sova i. God och närande mat och 100% lättja. Hurra!

Samhället berikas dagligen med fler och fler människor av den här typen. Det kostar samhället stora och väldigt onödiga pengar.

Är det inte dags snart att regeringen tar sitt ansvar? Som man är så pigg på att kläcka ur sig vid alla möjliga och omöjliga tillfällen.

Ansvaret att förbjuda tiggeri till att börja med. Får man inte tigga åker en stor del av dem hem igen. Vissa blir kvar och lurar av åldringar pengar, ägnar sig åt vägpirateri och andra brott. Med huvuddelen åker tillbaka. Det är helt riskfritt att tigga, men inte att begå brott.

Vad finns för konstruktiva och realistiska lösningar på problemet medellös och ansvarslös som förpestar tillvaron för sina medmänniskor och som tycker att det är deras rätt, eftersom de är fulla av självömkan, men också av förakt mot oss.

Helt klart är att så här kan vi inte fortsätta att ha det!
Citera
2016-09-27, 11:38
  #2
Medlem
salxars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vaff...
Helt klart är att så här kan vi inte fortsätta att ha det!
Klart vi kan! Varför ska vi göra något åt det här icke-problemet? Finns betydligt större problem att ta hand om, som att män sitter bredbenta på tunnelbanan eller att kvinnor bara tjänar 99% av vad en man gör.

Bara att titta på gruppvåldtäkterna i Tyskland från tidigare i år, varför ska vi stänga in barn?
Citera
2016-09-27, 11:53
  #3
Medlem
Myndigheterna ska hantera? Det är ju myndigheterna som vill ha det så här! Som har skapat problemen (om de nu ens är problem, eftersom enbart SD är de som vill åtgärda det).

Det finns för övrigt redan lagar som kan lösa problemen som beskrivs. Men lagarna ignoreras. De är i landet illegalt. De förstör. De stjäl. Allt olagligt. Men inget görs.
Citera
2016-09-27, 12:41
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Redwoodmarin
Myndigheterna ska hantera? Det är ju myndigheterna som vill ha det så här!
Men lagarna ignoreras. De är i landet illegalt. De förstör. De stjäl. Allt olagligt. Men inget görs.

Myndigheterna lyder de politiska direktiven. De anställda har bara att rätta sig efter.

Våra folkvalda tycks sakna s.k. vanligt folkvett.
De bryr sig inte om att vi inte vill trampa i människobajs bara för att vi måste åka tåg som kanske inte ens går. Man prioriterar löst folk i stället för ett välfungerande och rent land för alla som kan och vill uppföra sig.

Kaka söker maka. Snart, mycket snart, har vi en majoritet av fribajsande, handgranatkastande, tafsande, våldtäktssugna, kvinnoförtryckande små prinsar. Guldklimpar som omhuldas av de som inte vill ställa grupp mot grupp, tycker alla är lika mycket värda (oavsett om man pedofilar runt, lustmördar eller lurar åldringar på deras sista slantar), att allt är till för alla, alltid, och att man bara ska göra rätt för sig om man själv vill.

Om inte vår regering tar fram sitt tappade kurage och fixar detta ögonaböj, kommer SD att få rätt. Och det är det värsta en regeringsmedlem, riksdagsledamot och hobbypolitiker kan tänka sig i denna värld.
Vad kändisarna och deras svans, batikhäxorna, majoriteten av journalistkåren och annat patrask tycker, är tämligen oväsentligt.

Så sätt fart nu, regeringen, för snart kommer det att vara mer än för sent!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in