Citat:
Ursprungligen postat av
Arne.Anka
250 bar, bildäck ligger runt 2-3 bar, bussdäck 5-8 bar, 6.9 bar tryck i en luftkanon kan accelera en pumpa från 0 till nästan 1000km/h på några millisekunder, kolsyresläckare 55 bar
Låter ju väldigt lovande, hur går man bäst tillväga för att göra en spray av en sådan tryckbehållare?
Man kanske skulle kunna koppla tryckbehållaren till en annan behållare fylld med det man vill spruta ut, men det skulle kräva att båda öppnar sig samtidigt och att den behållaren man använder klarar det kraftfulla trycket. Det bästa vore om vätskan var blandad med tryckluft, så att den drivs ut när man öppnar ventilen, som en vanlig spray.
Ett till sätt skulle kunna vara att ha en behållare delvis fylld med vätska, som man sen fyller upp trycket med, ungefär samma koncept som sodastreamflaskor som fylls upp för att kolsyras.
Sprayen behöver inte nödvändigtvis se ut som en vanlig sprayflaska med "cap" munstycke.