Citat:
Ursprungligen postat av
SC430
Skrotnisse bortåt 10 avsnitt går idag att se på svt play
Fy fan vilken obehaglig serie jag tyckte det var, och tycker fortfarande. Det är som nått deprimerande över hela programmet, med dom talande dockorna mm. Usch.
Men Jan Lööfs böcker är glada minnen från min barndom som jag fick läst för mig både av mamma och pappa, mannen med äpplet, morfar sjörövare, killen som byggde bro till sin öde ö för att slippa vara ensam och hela ön blev " la strada"...osv.
Minns även ett album som hette " Ville" som tidigare tydligen varit en serie. En kille som var arbetslös och ville bli författare och kom i kontakt med en utomjording som såg ut som människa och som försåg honom med ett flygande tefat. Man hittade hela tiden nya detaljer i bilderna i det häftet, en rolig egenhet med Jan Lööfs tecknarstil