Citat:
Ursprungligen postat av
wafflesticks
jag som dörrförsäljare har full koll på mina konkurrenter, så jag kan mätta kundens behov, jag ger dem även tid att fundera på det om det skulle vara så! berättar för och nackdelar med alla larmbolag. inget skitsnack man pratar bra om sitt eget
Fast det spelar ingen roll om du har bra koll på dina konkurrenter och berättar om dem också, både fördelar och nackdelar. Jag vill fortfarande kunna söka information själv och få information från olika källor. Jag vill inte ha en dörrförsäljare som enda källa, oavsett hur bra eller dålig den personen är på sitt jobb. Bland annat för att en dörrförsäljare alltid kommer att representera ett specifikt företag, och den informationen som jag får är ju tänkt att få mig att bli övertygad om att anlita just det företaget när jag ska skaffa larm. Jag är lite för källkritisk för att bara använda mig av en källa, och speciellt en dörrförsäljare som enda källa.
En del av den informationen som jag vill ha, det är andra kunders åsikter och erfarenheter. Det är något som jag vill höra från nuvarande kunder och före detta kunder. Inte från en försäljare. Utöver det så finns det annan information som jag vill ta reda på, och det är bäst att använda sig av olika källor.