Citat:
Ursprungligen postat av
Flyghejhopp
jo normalt i aktiemarknaden men i kryptovärlden är det lite annorlunda..man kan chansa o sälja med vinst och hoppa in i matchen igen vid dipp eller ligga kvar till 1 dollar långsiktigt
Nja, normalt i kryptovärlden är alla missnöjda med nyheten som kommer. Jag menar alltså inte sälj nu, utan om de säger att de ska köra ut nyheten vid 10:00 den 11e, så sälj någonstans runt 09:00 den 11e, och köp igen runt 11:00 den 11e. Väldigt ofta det blir en direkt dipp då folk tänker "Stort företag, det är säkert Microsoft, Google och Alibaba kombinerat!!!", och sedan är det "bara" Spotify.
NEO var ett bra exempel på när någon sa att det skulle komma 3 bra nyheter, var av den ena var en gemensam tävling med Microsoft, och folk var missnöjda för att nyheterna redan hade börjat läcka lite grann.