Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-08-15, 01:07
  #1
Medlem
vad är homebrew till mac osx? en kompis sa att det är är enklare att installera och ladda ner skit men ja fattar inte, man kan ju göra detta utan homebrew? snälla förklara för en förvirrad man
Citera
2016-08-15, 13:06
  #2
Medlem
Shamdons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TjackOrre
vad är homebrew till mac osx? en kompis sa att det är är enklare att installera och ladda ner skit men ja fattar inte, man kan ju göra detta utan homebrew? snälla förklara för en förvirrad man
Det är en pakethanterare.

Kod:
/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
Klistra in det här i Terminalen och följ instruktionerna.
Citera
2016-08-15, 13:54
  #3
Medlem
Littons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shamdon
[indent]
Det är en pakethanterare.
...

Haha, om man inte har koll på begreppen så hjälper det svaret föga.

https://en.wikipedia.org/wiki/Homebrew_(package_management_software)

Homebrew skulle kunna beskrivas som en terminal-version av App Store. Hela idén härhör från Debian Linux, med dess "apt-get". Det handlar alltså om förenklad installation och kompilering av terminal program (CLI) för Linux/Unix.

Det har funnits/finns liknande projekt (ex macports och fink) tidigare som försökt implementera apt-get funktionalitet på OS X, men homebrew är totalt överlägset.
Citera
2016-08-15, 14:29
  #4
Medlem
Shamdons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Litton
Haha, om man inte har koll på begreppen så hjälper det svaret föga.
Det är precis avvägt på min silvervåg för att ge exakt rätt nivå av hjälp.

Genom att låta den som ställer frågan få eftersöka information själv (Googla "pakethanterare") så lär sig denne att dels göra just det och samtidigt förstå av de sidor som dyker upp tillsammans med den kunskap som redan inhämtats under samtalet med vännen exakt vad det handlar om.

Vill personen då doppa fötterna i vattnet och testa själv så står det första nödvändiga terminalkommandot också i svaret.

Tryck in en gädda i munnen på en frågande och du kommer att få ett stim av samma typ av frågor när den frågande är hungrig igen. Lär en frågande fiska och tillaga sin gädda själv och den frågande kommer snart att bli en svarande och istället börja prata och diskutera med dig om hur man bör krydda sin gädda för att få till den där extra fina smaken.
Citera
2016-08-15, 23:07
  #5
Medlem
tackar så mycket, ska testa mig fram då det verkar vara väldigt bra att kunna
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in