Citat:
Ursprungligen postat av
Bret-Hart
Vart i Västmanland uppehåller du dig någonstans?
Västra aros just nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
3767
Ifall det är elgitarr du är intresserad av kommer du möjligtvis få det svårt att hitta en instruktör som passar dig. Instrumentet är relativt nytt och det finns många olika idéer om hur instrumentet ska spelas och vad som utgör god teknik. För avancerade tekniker anser jag det bäst att helt enkelt höra ifrån gitarristerna själva. Många av de mest tekniskt avancerade gitarristerna (Shawn Lane, Marshall Harrison, Allan Holdsworth, Rusty Cooley, Guthrie Govan etc) har material där de lär ut deras deras syn på instrumentet. Annars kryllar internet av amatörgitarrister av acceptabel kompetens som förmodligen skulle kunna ge dig tips.
För klassisk gitarr är situationen lite annorlunda då instrumentet har en någorlunda accepterad kanon och tekniken på så sätt blivit mer standardiserad.
Jag inser att detta inlägg inte besvarade din trådstart och att du kanske är medveten om vad jag säger här, men jag tänkte ändå lyfta fram att lektioner irl inte nödvändigtvis är det bästa alernativet ifall du vill bli riktigt avancerad.
Tänker det har ju ändå vart ett väldigt använt instrument sen 60talet.
Men som du säger så har jag hittat massor av instruktioner i klassisk gitarr,men inga avancerade i elgitarr.