Citat:
Ursprungligen postat av
zergrush
Jag har iofs. rätt svårt att tro att de där "baaarnen" behövde "tvingas" till sex?

Någon får rätta mig om jag uppfattat fel.
Pojkarna fanns på JMs hem för ensamkommande flyktingbarn i Arboga. Hemmet stängdes 2016-02-24 efter beslut av IVO. Pojkarna var då 15 respektive 16 år gamla (enligt personnummer).
Var dom hamnade då hemmet stängdes vet jag inte. Jag gissar att dom placerades i ett annat hem, som inte drevs av JM.
2016-06-16 skrev ekuriren om pojkarnas berättelse. Dom berättade att JM hotat dom med utvisning om dom inte hade sex med henne. Dom fick kläder och hygienartiklar av henne om dom hade sex med henne. Hon ska också ha bjudit pojkarna på alkohol.
Sex under hot är olagligt i Sverige. Sex tilltvingat av person i beroendeställning är olagligt.
"Enligt pojkarna har också andra personer i kvinnans närhet kommit till pojkarna och velat ha sex."
Pojkarna fanns inte på JMs hem då hon hade sex med dom. Pojkarna var 15 år eller äldre. Enligt JM var sexet ett resultat av att "tycke uppstått". JM berättade för åklagaren Anna Asklöf att pojkarna hittat på historien om att hon tvingat dom till sex för att kunna pressa henne på pengar. Åklagaren väljer att tro på JM och bestämmer sig för att inte åtala JM men att istället inleda en förundersökning där pojkarna utreds för utpressning.
Jag kan förstå att svensk lag och hur den tillämpas innebär att det är tillåtet att en person som driver hem för ensamkommande flyktingbarn har sex med barnen. Om bara barnen är över 15 och barnen inte finns på hemmet vid tillfället för sex, t.ex. därför att hemmet stängts eftersom det drevs utan tillstånd.
Om det är så borde en person med sådana vanor som JM haft, ändå förbjudas att driva hem för ensamkommande flyktingbarn eller på andra sätt ha hand om barn. Så verkar det inte vara.
Har det någon betydelse om det var svårt eller lätt för JM att få pojkarna till sängen?
Har det någon betydelse om en våldtagen flicka får orgasm under våldtäkten?
Kanske inte samma sak, men värt att tänka på IMO.
Enligt mitt rättsmedvetande handlade JM fel. Om det är ok enligt lagen så är det en lucka i lagen, IMO.
Oberoende av om pojkarna ler framför kameran eller inte.
http://www.ekuriren.se/nyheter/har-har-chefen-for-boendet-sex-med-flyktingpojkar-hotade-att-fa-oss-utvisade/
–