Citat:
Ursprungligen postat av
sinewave
Notera dock att man bör ställa sig ödmjuk inför det faktum att flertalet saker har hänt historiskt som tidigare inte har hänt. Historik bör tas med en nypa salt. Finanskrisen 2008 hade inte heller tidigare hänt på samma sätt som det hände. Nästa nedgång kan bero på något helt annat som inte korrelererar med det som tidigare nedgångar korrelererat till varpå någon kommer om 10 år och säger samma sak som du sa nu; "Det har aldrig hänt, så ... extremt osannolik".

Finanskrisen 2008 var ganska sannolik och förutsägbar, därför att precis som jag nyss sade, så toppade räntan 2008 efter en längre tids upptrappning. Med
start ca 2006 steg räntan mer eller mindre kontinuerligt i någon slags trappa uppåt parallellt med stigande inflation och 2008 - två år senare alltså - var gränsen nådd och vi fick en krasch.
2008 är inget undantag från det jag hävdar utan ett skolexempel på det jag säger.
Så har det varit vid varje större börskrasch. Fler borde ta en graf över börsen och lägga räntekurvorna brevid för att rensa hjärnan från andra föreställningar, ibland tom konspiratoriska, varför kraschen skedde. Det är en trivial utbud - efterfrågan -grej egentligen. Sen att något speciellt råkar hända som utlöser kraschen är inte samma sak som att det är orsaken.
Däremot är det ju viktigt att vara ödmjuk inför helt andra stokastiska icke-cykliska grejjer som t.ex. krig, konflikter, sjukdomar, meteorit, utomjordningar, m.m.. Rent allmänt kan ju i princip vad som helst hända som i teorin kan utlösa en enorm börskrasch - även om det inte hänt tidigare. Vinner Trump presidentvalet kommer USA eventuellt "göra en brexit" med kraschad USA-ekonomi som följd. Allt kan hända i teorin. Men det var väl inte det TS undrade över, utan om det finns någon skolbok som dikterar "vart femte år". Dessutom sker ju hela tiden mindre korrigeringar åt båda håll. Men det var ju inte heller detta TS frågade om.