Citat:
Ursprungligen postat av
Sunimod
Valkampanjen för SD fortsätter. De får mer stöd gratis än all tänkbar egen betald reklam.
Allt som hör till försämringar för rättssäkerhet typ detta är perfekt för SD. Alla röstberättigade som är mentalt friska inser att så här kan man inte få ha det.
Faktum är att just det här specifika fallet skulle SD kunna spinna rejält på.
Jag tror gränsen är passerad med detta. Inte ens en sömning letsdance-svenne kan tycka att detta är ok. Svenne är van att lita på stat och myndighet in absurdum, och jag tror att detta skulle kunna få sig en rejäl törn med det här fallet. Bilbränder och gruppvåldtäkter kan svenne mentalt hålla på avstånd, men att muslimska/islamistiska religiösa vidskepelser nu tar över svenskt rättsväsende tror jag kryper under huden hos svenne banan på ett annat sätt.
Enda haken är att detta inte fått större uppmärksamhet och tryckts in i svenska folkets ansikte ordentligt. Med rätt spinn skulle den här snöbollen kunna bli en lavin.
Skulle SD veva detta ordentligt i media och debatter kan det bli en vändpunkt där även radhus-svenne ser hur korrupt Sverige har blivit.
Hoppas de tar tag i detta för det här är ett synnerligen effektivt slagträ.