SynAct har presenterat en ekonomisk rapport som motsvarade förväntningarna (mina negativa i alla fall).
Då den inte kommenterats på offentliga forumen har det varit dystra miner i Discorden.
Kassan är mediokert låg, glädjeämnet är att inga studier förts under huvuddelen av rapporttiden utan kvartalet har ägnats att omdesigna studier.
27 sept rekryterades första av ca 120 patienter.
https://synactpharma.com/sv/synact-pharma-enrollerar-forsta-patient-till-fas-2b-studie-av-ap1189-i-ra/
Men det suraste bör varit följande besked.
”Bolaget förväntas inte generera några intäkter förrän efter slutförandet av det kliniska fas 2-programmet för läkemedelskandidat AP1189 planerat till slutet av 2023.”
(vilket reducerar SynAct till samma förväntning som alla andra biotech, nämligen att
BP sluter avtal först efter avslutad Fas IIb
Vilket i sin tur ger att SynAct är fortsatt övervärderat)
Det evinnerliga utlovandet av exit eller partnerskap är uppskjutet tills vidare. Ni kan planera in när nästa Emission kommer.
Ägarförteckning (2022-09-30) saknar som förväntat alla fonder som omedelbart skulle köpa in sig efter listbytet.
https://synactpharma.com/sv/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/synact-pharma-delarsrapport-kv-3-2022-221104.pdf