Citat:
Ursprungligen postat av
Darrar
Nu när sjukvårdens journalsystem Take Care läggs ut på nätet via mina sidor, som gör att man ska kunna logga in och se sina journaler och mediciner så måste ju detta vara en enorm guldgruva för datahackare. Har någon hackare hackat take care? Hur gjorde den det?
Jobbat med Take Care ett kort tag för ett par år sedan. Usch, inte användarvänligt alls. Krävs massor av steg för att göra det man vill.
Såvida inget ändrats: Den interna versionen (med teoretisk full tillgång) når du inte utanför nätverket, inte ens med VPN laptop, och dessutom är det rejält reglerat med åtkomsten. Du loggar in med kort genom tangentbordet och allt loggas (ovanligt många slagningar flaggas och kan leda till inkallning)
Största bekymret är dock att take care datorerna inte nås utanför nätverket. Vet inte hur de har löst speglingen faktiskt. Spännande!