Det står att jag ska få en fyrsiffrig summa tillbaka, inget märkvärdigt, men är osäker på om den siffran är efter, eller före, de har dragit för nuvarande skuld.
Har en skuld p.g.a fått för mycket pengar under ett annat tillfälle, och ska betalas åter i år. Så den stora frågan är om den summa som står på skatteverket är en summa utöver återbetalningen eller om det är pengar jag får, men ska ändå betala tillbaka senare i år.
Får tillbaks 300 kronor som sagt får man lite tillbaks så har man rätt lön .. Ni som får flera tusen tillbaks ni blir antagligen blåsta av staten eller era arbetsgivare! "Skratt"
herregud vilken meningslös tråd, vem bryr sig om vad vilt främmande människor man aldrig träffat får tillbaks på skatten? folk är så självupptagna och berättar om hur mycket dom får tillbaks här och tror att någon bryr sig det minsta lilla
Får tillbaks 300 kronor som sagt får man lite tillbaks så har man rätt lön .. Ni som får flera tusen tillbaks ni blir antagligen blåsta av staten eller era arbetsgivare! "Skratt"
...eller så har vi beslutat oss för att inte skattejämka eftersom vi använder skatteåterbäringen som kul-som-fan-på-sommaren-pengar.
Några hundringar i kvarskatt. Slipper i alla fall låna ut mina surt fördärvade pengar räntefritt. Många verkar se återbäringen som ett sorts ofrivilligt sparande.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!