Citat:
Ursprungligen postat av
Potifar2
Du har verkligen inte förmågan att rangordna saker ser jag. Lotta är enligt dig lika kriminell som Martin pga att hon testat knark, medan Martin är mördare och regelbundet knarkade. Martin är brottsoffer i klass med Lotta som slogs ihjäl, för Martin fick sockerpiller. Du gör dig själv till åtlöje. Frid vare över Lottas minne. Det gör ont för anhöriga att se sitt barn och syskon som stampats ihjäl smutskastas och att anklagas själva. Att du inte bryr dig om det är bedrövligt. Diskutera sånt här i generella termer kan också göras eller vad säger din etiska kompass?
Nej jag har aldrig ansett att Lotta var lika kriminellt belastad som Martin - det är väl rätt uppenbart.
Därtill
blev Martin mördare när han slog ihjäl Lotta.
Det du och andra håller på med när ni försöker förvanska bilden av BO är fel.
Det hjälper inte hur "dålig" Lotta var - hon ska inte behöva bli mördad för det. Det finns ingen anledning till att försöka försköna eller tysta ner hennes handlingar. Eller att låtsas att Martin var en stalker som bröt sig in.
Vad ni förmedlar till andra kvinnor är - att man
inte får ha dåliga sidor för det är en skam som måste mörkas! Att man som kvinna
inte klarar av att själv ta ansvar och fatta egna beslut! Att Martin är så enastående attraktiv, stark och slug att han omedelbart kan förvrida huvudet på en nio år äldre kvinna!
Ni devalverar kvinnors värde och förmågor med detta!
Begriper du inte det?
Istället för att erkänna att
en kvinna gjorde fel och hade dåligt omdöme försöker ni låtsas som att alla kvinnor är oförmögna - att det var "normalt" det Lotta gjorde.
Och blir det svårt att hävda detta så tar ni till frasen "låta BO vila i frid". Hon vilar nog i frid även om vi skriver här. Även om hennes syster skriver öppna brev eller något fackeltåg ropar hennes namn. Det har inte med gravskändning att göra att vi här eller andra debatterar ett brott.