Citat:
Ursprungligen postat av
Blah blah Blah
Tvärtom.
Kvinnor i alla tider har alltid föraktat skötsamma mesar.
Detta gav spänning i tillvaron.
Och,vem vet.Lotta kanske fick ut mer av sin 42åriga liv än vad dom flesta kvinnor för ut av det...
Men behöver inte dessa icke skötsamma män ändå inte vara snygga? Särskilt med tanke på ifall man tänker skaffa barn med vederbörande..
Jag har förstått det så att ex. Svartenbrandt ansågs vara just snygg när han var ung och inte hade hunnit knarka/supa bort sitt utseende än.
Sen måste jag erkänna att jag inte riktigt förstår vad “spänningen” består av.
Är det spännande att man måste använda kontantkort och byta telefonnummer ofta för att farbror polisen inte ska kunna avlyssna ens samtal? Är det spännande att inte veta på vilket humör ens livskamrat är från en sekund till en annan?
Jag skulle förstå en internationell, stenrik ganster som kunde verkligen erbjuda en ett “alternativt liv” I sus och dus. Men Martin som hade bara små knarkpengar att köpa trisslotter med.. Hur kan detta anses vara spännande?
Det är naturligtvis väldigt individuellt vad man vill få ut av livet, men med tanke på att Lotta först tillbringade stora delar av sin ungdom/ungvuxen tid med en alkis, sen en som inte ville erkänna hennes existens och till slut en våldsbrottsling som möblerade om hennes utseende stup I kvarten, så verkar det för mig att Lotta inte hann uppleva särskilt mycket “spännande” här I livet innan den våldsamma döden.
Varför I hela friden väljer man så, när världen står under ens fötter och riktiga äventyr väntar bakom hörnet?