Citat:
Ursprungligen postat av
Pripps3.5
Ja, och det finns människor som utger sig för att vara moraliskt överlägsna, samtidigt som de ägnar en stor del av sitt liv åt att karaktärsmörda en redan mördad person. Den dubbelmoralen är inte att leka med.
Det är dessutom förvånansvärt många i den här tråden som inte verkar ha en aning om hur manipulation fungerar. De allra flesta av oss har ju faktiskt blivit manipulerade på en eller annan nivå, om man interagerat med människor. När det gäller typer av Martins kaliber, så sker det automatiskt på en hög och intensiv nivå. Några verkar tro att man måste vara ett geni för att kunna göra så, jag skulle snarare säga att det var en del i Martins personlighet och kom naturligt för honom. Inget han planerade, det ingick i hans vardag.
Det ligger nog även på ett annat plan även om stupiditet kring psykopati står som en aura kring respektive inlägg och det är överfixering på yta och utseende.
Exakt som du skriver. Det kommer naturligt från MJ att manipulera.
MJ är en psykopat och med det följer att han är manipulativ. Han kvalar in på vissa väl avgränsade kriterier angående karaktärsdrag emotionellt och interpersonellt.
Ju högre poäng, desto värre.
MJs psykopatiska drag har även tillägget "framträdande" , vilket kan indikera att han har relativt höga poäng via PCL-R.
Oavsett så saknar han skuldkänsla, ånger och har grava störningar angående empati.
Det ger av given anledning en allvarligt självcentrererad person vars drivkraft är egenvinning.
Det vill säga en person som lekande lätt och utan några som helst samvetskval bedrar andra. Han är med andra ord utan skrupler.
Varför jag skriver om just dessa kriterier som inte är värst okända, är att det är anledningen till att psykopater är manipulativa.
Det är inte avhängigt nåt högt IQ och inte heller utseende på den nivå det anspelas på.
IQ och utseende är dock faktorer som underlättar, dvs att ett tvålfagert utseende attraherar och ett högt IQ underlättar givetvis vid mer avancerad brottslighet.
Alla psykopater är narcissistiska men av olika grad.
Vissa är mer overt lagda, dvs utåtriktade och suktar efter uppmärksamhet.
Narcissism är heller inte grundkärnan i manipulation, snarare extra valla under skidorna.
Manipulation beror på att personen saknar skrupler. Därför är de framgångsrika.
De belastas inte av samvetskval.
MJs förmåga till dubbelt beteende framkommer med all tydlighet via FUP och likaväl media.
Om han upplever att det finns ett behov och han tjänar på det så kan han framställa sig som både omtänksam, förstående, generös, varm och vänlig.
Han är dock lika kall som en död fisk.
Skrattretande nog beskrivs han i tråden som öppen och ärlig. Han är snarare rättfram, vilket i sig kan tjäna ett syfte:
Om det finns en kärna av nåt som verkar ärligt och öppenhjärtigt så köper folk ofta resten av skiten.
Billig psykologi snarare än värst sofistikerat.
Han är definitivt inte ärlig om sin bakgrund som kvinnomisshandlare.
Sen kompletterar han med egenskaper som han inte ens besitter (ångerfull, empatisk, heroisk, tankfull över forna våld med dödlig utgång).
Detta är likaväl manipulation.
Att hans manipulativa förmåga ska tonas ner och yta överbetonas har rätt givna skäl om man tittar på framfarten och tema i tråden.
Ändamålet helgar medlen.
Lotta ska framställas som att hon har sig själv att skylla. Idiot som hon upprepat kallas och sen kommer de patetiska - och empatilösa - försöken att rota i obduktionsutlåtande för att minsann framställa henne som WT.
Filosofin tycks vara att om tillräckligt med smörja kastas ut så kommer väl något att fastna.
Det är victim blaming rakt av, om än klätt i fagra ord om ädelt syfte om att rädda sina medsystrar, att i all vänlighet vilja förhindra att alla dessa "Lottor" inte är lika idiotiska som Lotta.
Kunskapsnivån om psykopati är miserabel, och alla som är nåt sånär uppdaterade ang forskning vet att skuldbeläggande är totalt kontraproduktivt.
Det enda som sker är en bumerangeffekt som påvisar deras egna dumhet.