Citat:
Ursprungligen postat av
MrStreamer
Den "fiende som hotar" är den pajasregering vi har haft ett par åt.
Ett land som styrs av en feministisk grupp kärringar är en fårskock för världens vargar att sätta tänderna i.
V behöver en rejäl upprutstning av försvart utan en massa kärringar och blattar och vi behöver ökade befogenheter åt både polis och försvar. Ut med korven och in med bly.
Det som pågår just nu tror jag är operationer för att få landets sämsta regering någonsin fälld och avvecklad. Attentatsmännen är insiderpersonal som koordineras av krafter som vill rädda landet från kollaps. De kommer att fortsätta till deras mål är nått. Påminner lite om hur Palme eliminerades för att han var en säkerhetsrisk mot landet.
Tack för ett roligt formulerat inlägg. Det är lika roligt som det är sant!
Den andra delen i ditt inlägg vore skönt om det vore sant. Det skulle betyda att folk med vilja och kunskap faktiskt försöker göra något åt situationen.
Citat:
Ursprungligen postat av
turistensklagan
Din kompis är en del av dagens problem, att bli rädd när militären övar spär på de fördomar man har om många av de invånare i vårt avlånga land.
Vet inte hur de ser ut i övriga lokala medier men varje gång det varit en helikopter/gripenplan i luften
ringer folk ner Helsingborgs Dagblad och är rädda & oroliga
Visst de är skillnad mot 80-talet när incidenten gick upp var o varannan dag och våra regementen
övade flitigt men helt ärligt, denna slapphet och dekadens som genomsyrar vårt samhälle kommer fan
att bli vår undergång.
Skolungdomar med sämre fysisk status än gamla & sjuka. Kravet på materilella ting större än någonsin.
Fråga en tio tjugoåringar hur många som kan bygga en koja eller göra upp en lägereld, svaret skulle chocka de flesta.
Må hända att jag generaliserar men de ser jävligt illa ut i mina ögon

Jag kommer ihåg när jag var liten hur flygvapnet brukade öva luftstrid i yttre havsbandet framför allt med viggen men tidigt även i viss mån draken. Ofta drog SK60 förbi också. Jag tror man såg eller hörde dem nästan varje solig dag hela sommaren. Det var härliga tider det.
När jag själv skulle mönstra var det ca 10% som inte klarade minimikraven för styrka och kondition. Tio år senare berättade en person med insyn för mig att nu misslyckades hela 90% uppnå minimikraven för styrka och kondition. Jag vet att det var många barn på 90-talet i framför allt huvudstaden som gick på dagis som varken kunde springa eller klättra eftersom de hemma och på dagis bara satt hela dagarna. Satt som småbarn, satt som barn, satt som tonåringar. Det är inte de sönder curlade syltryggarna i storstäderna som inte vet vilket kön de har som kommer rädda landet utan de äldre generationerna tillsammans med män och kvinnor från landsbygden.
FM övar regelbundet. Ibland meddelar man när övning ska inledas och i andra fall gör man inte det. Svårare än så är det väl inte. Det är ju intressant om folk som arbetar på myndigheter nu rapporterar att regeringen beordrat krigsförberedelser. Än så länge har jag inte läst något inlägg som riktigt övertygat mig.
Tittar man på NATO innan Warszawapakten föll och NATO idag kan man ju förstå att ryssen inte tycker det är särskilt roligt. Samtidigt kan jag inte se vad ryssen skulle vinna på att anfalla Sverige. Finland, Danmark, Norge, Baltländerna och Polen skulle direkt känna sig hotade och då har Ivan hela NATO mot sig. Då kanske naturtillgångarna under Nordpolen är viktigare att slåss om och då dyker ändå Danmark (genom Grönland), Norge, Kanada och USA upp och då har Ivan hela NATO på sig ändå.