Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
För att hon tjänar pengar på det.
Svar: man gör det av flera andra skäl (än enbart ditt egoistiska svar/skäl). Genom denna slags tester kan man på ett objektivt sätt påvisa vad människor har i sina kroppar, och göra kopplingar mellan fynd i kroppar till material som produceras i stor/industriell skala. Kopplingar som annars är svåra att göra.
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Men du, det är liksom inte bara jag som förnekar att det finns "hjärnchip". Du hittar inte en enda hjärnforskare som kan bekräfta dina "hjärnchip". De existerar inte inom vetenskapen.
Du kan ju exempelvis söka på nanoteknik, nanosensorer, nanofibrer och smart dust.
Dr. Staninger diskuterar nanoteknik i denna länk; Updates in Innovative Nano Technology;
http://www.blogtalkradio.com/onecellonelightradio/2018/11/17/dr-hildy--updates-in-innovative-nano-technology--earth-space-and-the-heaven
Hundratals universitet arbetar med att utveckla nanoteknik.
Vidare, lyssna t.ex. 56.40 min in där det nämns att artificiell fungus och nanomaterial bygger/skapar sensorer i kroppen, och 24-25 in (där nanofibrer nämns). Eller 52.25-54.00 in; nanowires sägs användas för att gör bättre MRI:s och inom medicin.
Och 1.00.56 in, där Dr. Staninger ger svar till dem som tror sig veta allt, som hävdar att "vi är årtioenden från detta och/eller om det fanns skulle jag känna till det".
Länkar till ovannämnda program;
https://onecellonelightradio.wordpress.com/2018/11/17/dr-hildy-nano-updates/ I denna länk finns intressanta länkar och bilder. Och hela hennes bok diskuterar ju ämnet - med referenser - så ditt påstående är ju skrattretande, det kanske blir lättare att ta in informationen om man tänker på minimala sensorer snarare än hjärnchip.