Jag överpronerar, vilket leder till att kanten på klackens yttersida slits ner rejält. Mina förra skor med klack så åkte klacken av. (är man). Känns sjukt onaturligt att använda klackar med sånt löpsteg, eftersom den hårda klacken inte är ett dugg följsam med hur jag sätter ner hälen. Men gillar ju den typen av skor. Någon som har tips?
Mina skor slits lite åt motsatt håll, åtminstone på vänsterskon. Vad ska man göra liksom, det är så man går.
Då underpronerar du nog då. Men är ju en stor del av befolkningen som inte har ett normalt steg, eftersom det säljs så mycket löparskor för olika sorters löpsteg.
Då underpronerar du nog då. Men är ju en stor del av befolkningen som inte har ett normalt steg, eftersom det säljs så mycket löparskor för olika sorters löpsteg.
Jag har alltid tänkt att pronation är att man sliter skon som jag gör och supination är som bilden TS refererar till.
Angående mitt steg: jag har varit hos en fotspecialst och de tyckte inte att en iläggssula var nödvändigt.
Det är 100% exakt så en herrsko ska slitas! Kolla på herrskor med lädersula och läderklack så ser du att de flesta märken har en gummiförstärkning av klacken just där dina klackar är slitna!
Det var väl kul att få veta att allt är som det ska?!