Samtliga förövare skall ha varit Iranier (vad annars?) och hade dessutom den goda smaken att efter våldtäkten hota både flickan och hennes familj till livet. De torde vara runt de 30 idag och skulle vara oerhört intressant att få veta vad sådana fega kräk sysslar med nuförtiden.
lite ytterligare information men har ännu inga namn
Våldtar och får samtalsterapi!
[000513]
Samtalsterapi och 40 timmars ungdomstjänst blev straffet för tre av de fyra pojkar med invandrarbakgrund som stått åtalade för våldtäkt på en 13-årig flicka i en lägenhet på Norrby. Den fjärde friades helt.
Av Björn Söder
Rättegången hölls bakom stängda dörrar och i domen nämns nästan ingenting om vad som hände i lägenheten en söndag i januari. Dock framgår det att flickan protesterade och tydligt visade att hon inte ville vara med.
Åklagaren Ewa Åhlund ville fälla dem för våldtäkt, men Borås tingsrätt valde den lindrigare rubriceringen sexuellt tvång.
Domstolen tog stor hänsyn till pojkarnas ålder och avstod från fängelse eller andra stränga straff. Tingsrätten tycker dessutom inte att flickan blev så grovt kränkt att det var våldtäkt.
Pojkarna, 15 och 16 år gamla och samtliga med invandrarbakgrund, ska istället få vård inom socialtjänsten. De ska vara med i en samtalsgrupp, där man bearbetar det som hände och diskuterar sexualitet, samlevnad, kvinnosyn och respekt för motsatta könet.
Det blir dessutom 40 timmars samhällstjänst för pojkarna. De skall också tillsammans betala skadestånd på 70 000 kronor till flickan.
Detta är alltså straffet de får efter att ha förgripit sig på en 13-årig flicka. I rätten sa pojkarna helt andra saker än under polisförhören, plötsligt fick de svårt att komma ihåg vad som hände i lägenheten och deras berättelser var motstridiga. – Vi var chockade och stressade under förhören och polisen missuppfattade vad vi sa, var deras förklaring.
Pojken som friades från sexbrott var också åtalad för övergrepp i rättssak. Gör du anmälan får du inte ha kvar ditt ansikte och din mamma kommer att våldtas, påstås han ha sagt. Fast även på den punkten blev han frikänd.
Namnen är intressanta då jag har en obekräftad uppgift att en av de dömda numera skall vara ett ganska känt ansikte i samhällsdebatten och definitivt inte skulle förknippas som en sadistisk gruppvåldtäktsman. Men som sagt uppgiften är obekräftad och kan naturligtvis vara helt felaktig.
Iranier säger du. Tänkte först på B.M som ju är engagerad i den sk samhällsdebatten, han var 16 år gammal vid tillfället men han är väl uppväxt i Skåne...
Just det där att en av GM ska vara engagerad i någon slags samhällsdebatt är ju ganska intressant, då kanske man rimligtvis kan ha sett denne någon gång, någonstans.