Citat:
Ursprungligen postat av
elliot1990
En flykting som placeras i ett redan invandrartät område kommer sällan in i det svenska samhället utan slussas in i ett livslångt bidragsberoende, kriminalitet och utanförskap. Det optimala är att placera flyktingar där en majoritet är svenskar. Få gå i skolor där 90% av barnen är av svensk härkomst istället för 90% av utländsk härkomst.
Nu är journalister och kändisar till största del främlingsfientliga och NIMBY troende.
Därför iranier som kom på slutet av 80-talet och början av 90-talet klarade övergången bra.
Människor från Iran har integrerat bättre eftersom de var kulturellt mer anpassningsbar till att börja med. Persien var en gammal kultur. Iranier kan bli vän med svenskar. De bryr sig inte om deras barn har sexuella relationer med svenskar. Kan även glädja dem. De bryr sig inte om Islam.
Varje etik grupp och samhällsklass komma med sina egna egenskaper.
Det hjälper definitivt nykomlingar att vara i etniska svenska miljön, men svenskarna knappast någonsin bo i ett ghetto område om de har barn som behöver gå i skolan.