Citat:
Ursprungligen postat av
lilljemo
Hej
jag och min ex man skiljde oss i juli sist år. sen då 6 mån betänketid efter det.
han ville inte ha något när vi gick isär utan det fick jag.
han har inte ens hämtat alla sina kläder...
men nån dag innan skilsmässan nu gick igenom så hade han skickat in till tingsrätten och begät bodelning så vi har fått en advokat nu.
som vill ha 6000kr av mej innan hon böjar. Fast jag motsatt mej bodelningen. och förklarat varför.
Vi har inga tillgångar eller skulder.
enda skulden va typ en avbet på xbox one som stog på han men jag ha betalat det varje månad för att jag behöll det.
Någon som kan hjälpa mej med vad jag ska skriva med i bodelningen mm?
En bodelning omfattar saker som köpts tillsammans under tiden man bott ihop.
Där skall finnas kvitton som stärker eventuella påståenden som någon av parterna har.
T.ex xboxen i hans namn som du fortsatt betalat till. Där finns det nog lite papper i form av räkningar från avbetalningen som kan användas för att styrka xboxens värde.
Han kan begära hälften av vad xboxen är värd om du behåller den till exempel.
Om du står på lägenheten sedan innan ni träffades och han lämnade sina saker så kan du prova med att svara att han kan hämta sina kläder och ni kan göra upp om xboxens kostnad.
Vad advokaten ska göra ser jag inte. Finns nog inget behov av en advokat för detta.
Om man t.ex köpt en bostadsrätt ihop på lån och ena parten bor kvar behöver denne lösa ut den andra parten av skulden. Det har du säkert redan koll på.