Citat:
Ursprungligen postat av
viktigtinlagg
Men troligen kommer vi aldrig kunna veta hur livet hade utvecklats utan internet så det blir på det viset omöjligt att veta vad det kommer ha för effekt på samhället.
är det ens möjligt att vi inte hade kunnat uppfinna internet? -- internet är väl att skicka paketinformation på ett visst speciellt sätt? -- kan man göra det på något annat sätt fast lika bra?
eller är förståelse av elektricitet -> internet per automatik förr eller senare?
isåfall skulle frågan endast handla om en vilja att inte vilja förändras åt ett håll man sedan innan räknat ut inte leder någonstans fungerbart. - vilket leder till frågan om man kan bekämpa internetismen. -ett sätt vore ju att låta folk snurra in sig i sina egna kugghjul, för att inte förstå sig på helheten. Då dör ju kunskapen ut med tiden till dom som inte byggde en cirkulär enkel snurra med fokus på förståelse. vilka inga gör i stort sett, eftersom systemet är mer eller mindre enhetligt uppbyggt. och går mer och mer åt det hållet.
är det dom defekta som hela tiden vill åt något annorlunda, nånting 'bättre"? "genier" lever ju sällan ett rikt liv, sett ur allmänhetens ögon. Vem hade veljat vara en leonardo davinci om man fick välja en i dåtid att vara? ändå går fler mot att bli som honom. mermindre självvalt eller ej.
bygger vi fel i grunden? varför. har vi gjort något val i det stora hela, -sett till vem vi är och dom tendenser vi har? kommer alla falla i en å samma grop förr eller senare., eller kommer nån att klara sig . . .