Citat:
Ursprungligen postat av
hailol
Jag känner en person som är med på listan (på första sidan, förra året alltså) och denne började sina studier denna höst. Hur kommer det sig? Är han/hon "ren"? I så fall, lite taskigt att ens namn är med på en lista med fuskare som är det första sökresultatet på google, lol.
Liknande fall har diskuterats tidigare här på forumet, d.v.s. hur en fuskare fick ett toppresultat på HP hösten 2015, kom därefter in Läkarprogrammet på KI, men åkte dit för fusket och blev avstängd från utbildningen.
Men samma person fick ett nytt toppresultat redan under vårprovet 2016 och kom in på Läkarprogrammet igen, fast nu i Linköping!
Med tanke på att inget fusk upptäcktes ö.h.t. vid vårprovet 2016 så har troligen folk kommit undan med fuskandet då, och därefter har bevisligen minst en person blivit antagen till topputbildningar under hösten 2016 :/