Citat:
Ursprungligen postat av
bombthesystem
Hej!
Studerar just nu journalistik men börjar känna att det är alldeles för flummigt och inte tillräckligt intellektuellt stimulerande. Men samtidigt en utbildning som är lätt att klara med goda betyg. Dock så är jag en aning förvirrad i vad jag bör göra. Jag är rätt intresserad av kommunikation och reklambyrå-svängen då jag jobbar deltid inom branschen och deltar i olika case tävlingar, därför har jag tänkt att jag kanske ska ha journalist som en kandidat för att sen spetsa med en master inom copy, strategisk marknadsföring etc?
ELLER
Så hoppar jag av innan sista kursen startar. Drar och upptäcker lite av världen i några månader och sen studerar en tyngre utbildning i höst - typ pol. kand. är jag intresserad av. Vad tycker ni? Uppskattar seriösa svar och gärna bra vinklar.
(Jag är mellan 19-21 år)
Tack!
Såvida du inte skall fortsätta i din journalistbana alternativt engagera dig inom politiken, är pol.kand mer eller mindre värdelös. De som läser pol.kand, och som har högst anställningsbarhet efter avklarad utbildning (kand. + master), är de som läste mot nationalekonomi (och även där arbetsmarknaden begränsad).
För just PR- och kommunikation torde Berghs vara bättre än pol.kand? Annars bör du inrikta dig mot Ek.kand + Master i antingen strategy eller något åt det hållet. Kika på HHS, LU, UU eller HHG isåfall.
Vill du ha lite internationell erfarenhet, försök att få ett internship på någon stor konsultbyrå (marknadsföring) utomlands. Alla alternativ är bättre än Pol.Kand. Det ligger en viss sanning i att ofta får man frågan av en f.d. pol.kand. "plusmeny på det?".
Ha översyn för rörigt svar, skriver från luren.