Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2016-02-12, 20:20
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av starke_adolf
Okej, kan inte säga att jag hänger med på hela resonemanget men angående de elva dimensionerna kan jag hänvisa till strängteori och Calabi-yao-mångfalden om du är intresserad. Man tänker sig att i varje punkt i den tredimensionella rymden består av en 6-dimensionell mångfald. En mångfald är i princip en form av geometri. Extremt abstrakt.
Angående vad universum är tycker jag att tanken på universum som ett hologram är spännande. All information som finns i universum är egentligen samlad på utkanten (randen) av universums geometri och allt som finns inuti är bara projektioner av denna rand. Om universums geometri hade varit som en sfär kan vi tänka oss en fotboll. All information hade varit samlad på lädret, vi och allt omkring oss hade varit hologram av lädret någonstans inuti fotbollen. http://www.nature.com/news/simulations-back-up-theory-that-universe-is-a-hologram-1.14328Älskar den där videon och Carl Sagan, vet inte hur många gånger jag har sett den!
Det är helt fantastiskt. En dag hoppas jag på att vi lär oss att mäta i de här dimensionerna. För att se vad som är "ovanför". Eller under. Whatever. Det luriga är ju att det blir mer komplext för varje steg. Borde vi inte reducera antalet funktioner?

Men det kanske kommer. En dag kanske mönstret uppenbarar sig. Det är det som gör M-teorin så fin. Det är ett mönster. Det enda mönstret som beskriver hela universum. Det kan inte vara annat än fint

Jag har hört talats om Calabi-ya-mångfalden flera gånger men aldrig riktigt försökt förstå den. Jag är inte matematiker från början så jag ha många steg att ta innan jag förstår alla symboler och funktioner. Men jag förstår de flesta koncept ganska snabbt, jag förstår hur jag beskriver en funktion ganska väl. Tror jag
__________________
Senast redigerad av .Suarez 2016-02-12 kl. 20:38.
Citera
2016-02-13, 06:15
  #14
Medlem
mryangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hugabugabuga
Jag tror att hela universum är ett enda stort medvetande, allt hör ihop och allt som lever är i grund och botten uppbyggt på samma sätt och med saker som lever menar jag naturen, vi djur, haven, rymden m.m. Se det som att alla levande organismer och alla levande träd och allt är som spiraler, och varje ''spiral'' i sig är en del av det som bygger upp nästa, större ''spiral'' och så fortsätter det i oändligheten.

Kolla på rymden tex, där kan vi börja med vårt solsystem, sedan galaxen, sedan en ''super galax'' innehållandes galaxer osv osv

allting växer och det finns större och mindre ''versioner'' av allt men ingenting är egentligen stort eller litet eftersom denna spiral är oändlig. Det enda stora och lilla i det hela ligger i våra hjärnor pga hur vi ser allt i skalan just vi är i.

vet inte om nån kmr förstå det jag skrev men kanske tänker nån på liknande sätt.

Jag har tänkt samma sak.

Universum är i ett annat universum och så vidare i oändlighet.
Universum är skapat av Gud.
"Gud" är det samlade medvetandet hos alla själar.
En själ är en existens som får sin kraft av medvetandet.
Livet som människa är bara en del i vår utveckling - Vi är placerade här för att vår själ ville det.
När kroppen dör återgår vi till himlen - vårt sanna hem.
Livet som människa på jorden är indirekt ett PROGRAM.
Människan är en design skapad av oss själva i en högre dimension.
Det finns miljoner olika liv att reinkarneras som i Universum - Människa är bara ett av dem och kanske ett av de tuffare. Få själar får möjligheten att uppleva ett liv som människa.

99.9% av alla dödsfall är planerade. När vi kommer till himlen spelas det vi gjort i livet upp igen där vi kan simulera alla händelser och allas känslor för att lära oss.

Universum lever för evig och så gör även vi eftersom vi är Universum.
__________________
Senast redigerad av mryang 2016-02-13 kl. 06:19.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in