Jag noterar att det är många nyregistrerade medlemmar som ger utlopp för sin avsky mot MXL. Om det nu inte bara är medlemmar av fd fruars klubb som hittat en ypperlig arena att anonymt föra fram sitt case på, så har MXL skaffat sig många ovänner. Jag skulle gissa på en kombination.
Det är väl iofs inte konstigt om en kontroversiell och medial person med hundratals anställda (och nästan lika många fd fruar 😉 )skaffar sig ovänner, men detta verkar handla om en djupare avsky på ett rent personligt plan.
Det som gör mig lite förbryllad är att detta inte kommit fram tidigare trots att MXL figurerat i flera andra gamla trådar på flashback. En journalist på lokaltidningen Västerbottens kuriren har för två år sedan i en krönika analyserat "fenomenet" MXL. Han är uppenbarligen bekant med honom, men är ändå kritisk mot MXL:s affärsverksamhet. Han nämner däremot ingenting negativt om MXL:s person, tvärtom. MXL beskrivs som trevlig, pojkaktig och som ger ömma kärleksbetygelser till sin Lena.
http://www.vk.se/889697/du-provocera...attias-x?mobil
Varför har inte någon "trätt fram" tidigare om MXL inte bara är en mediahora till praktarsle utan även en psykopat som skadar alla i sin väg? Han borde haft ett rykte som fått såväl fd riksdagsledamoten och chefredaktören Lena S som polisen Jenny E att dra öronen åt sig. Dessutom verkade halva Umeå ha varit bjudna på hans senaste bröllop med Lena S. Stadens starke man Lennart Holmund (s) och oppositionsledaren Anders Ågren (m) var på plats. Förmodligen är de personer som Lena S känner från politiken.
http://blogg.vk.se/lennart-holmlund-...eg-i-gar-fick/
http://blogg.vk.se/agren/2013/06/09/...rollop-i-umea/
Det verkar underligt att gå från uppskattad och omtyckt till avskydd och hatad på så kort tid. Antingen är det mest skitsnack från personer som känner sig svikna av MXL eller så är (var) han en mästare på att dölja sin sanna natur för offentligheten.