2016-02-05, 08:50
  #1
Medlem
expanders avatar
Citat:
I november 2014 stängde polisen Sveriges största drogmarknad på nätet. Sajten låg på darknet, en del av internet som kräver särskilda säkerhetsprogram för att nå, och sågs länge som onåbar för polisen. Därför ansågs tillslaget vara en stor framgång i polisens kamp mot nätdroger, trots att många av langarna snart etablerade sig på andra internationella drogmarknader.

Men nu visar DN:s granskning att den svenska sajten återuppstod redan i april 2015, och att den helt ostört har kunnat växa till liknande nivåer som föregångaren.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/langarna-tillbaka-pa-natet-efter-tillslaget/

10 månader efter Flugsvamps återkomst så lyckas detektiverna på DN gräva fram ett "scoop"
Citat:
Om polisen slog till skulle Sveriges största drogmarknad vara tillbaka på nätet på några timmar.
Det hävdar gruppen bakom sajten, som tjänar pengar på varje drogaffär som görs.”Allra helst vill vi förstås jämföra oss med Systembolaget”, skriver de till DN.

”Nästan säkert finns det de som kommit till skada av produkter som sålts via vår marknadsplats. Men nästan lika säkert är att ännu fler hade kommit till skada om motsvarande handel i stället hade skett på gatan”, skriver talespersonen till DN.

Fred Nyberg, professor i biologisk beroendeforskning vid Uppsala universitet, invänder mot argumentet att faran med droger försvinner med näthandel.
– Visserligen uppstår ett avstånd mellan säljaren och köparen. Det finns delar av knarkhandeln som kan vara väldigt otäck när den är nära. Men drogernas effekter är lika förödande även om man får dem under lugna omständigheter, säger han.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/drogmarknad-vill-jamforas-med-systembolaget/

Kul att den låter admin få påpeka att man har ett ideologiskt syfte med siten och att man argumenterar för att köpare löper mindre risk att utsättas för våld när handeln sker mer anonymt.

Naturligtvis ska Fred Nyberg få sista ordet så fort narkotika diskuteras i Sverige, och där lyckas antyda att admin hävdar att drogerna i sig blir mindre farliga av att handlas på nätet.
Dessutom väljer DN, av någon konstig anledning, att antyda att Nyberg argumenterar mot admins påstående att farorna med droger försvinner när de handlas anonymt på nätet. Något som admin naturligtvis inte var i närheten av att antyda, och om man läser Fred Nybergs citat så antydde faktiskt inte ens han det.
DN(Linus Larsson, Mikael Delin) lägger alltså ord i mun på både Nyberg och Flugsvamps admin.
Väldigt märkligt beteende.

DN försöker utöver det vara lite flashiga med en fin PDF och grafik, som tyvärr mest känns blaffig. Men det är ändå ambitiöst av DN att ägna tid åt lite grafik för två så förhållandevis korta artiklar.
http://www.dn.se/Documents/flugsvamp.pdf
Citera
2016-02-05, 09:38
  #2
Medlem
sherms avatar
Jaha, här var det fortsatt framgångsrikt minsann. Skälet till varför DN lägger ned lite extra på att få till det här är nog att de gjorde en stor sak av detta tidigare. Några läsvärda artiklar tas upp i denna tråd där sammanhanget framgår,

(FB) Lönlös kamp mot knarket

Så vad kan skälet vara till att DN återvinner denna nyhet just nu?
Citera
2016-02-26, 19:45
  #3
Medlem
Custom_mades avatar
Kul att dem skriver att de kommer gå efter brukarna.

Som vanligt sparkar man neråt i Sverige, och polisen skyr riktigt polisarbete mer än pesten!

Skrämseltaktik mot vanliga medborgare och låtsas som att problemet försvinner!

Förtroendet i botten!

Citera
2016-02-26, 22:35
  #4
Medlem
Pungsnoppens avatar
DN kan ta och granska beslutsfattarna i Sverige som förvandlat landet till soptipp.
DN kan ta och granska sig själva tills det att de blir riktiga journalister och inte går i sängs med beslutsfattare och propagerar för diverse agendor.
Citera
2016-02-28, 21:21
  #5
Medlem
FÖR DEN SOM INTE HAR TOR INSTALLERAT (rekommenderar ej att registrera via en onion.link adress):
http://flugforumpwzz3wq.onion.link/viewtopic.php?pid=17137#p17137

Dagens nyheter ändrade deras svar HELT. Jävla pajastidning. gör någon nytta istället för att vinkla allt ni skriver.

Vad är er egen bild av Flugsvamps roll på den svenska drogmarknaden?
Målsättningen med Flugsvamp är att göra det enklare och säkrare för i övrigt laglydiga medborgare att tillgodose sitt behov av illegala substanser. När man bedömer Flugsvamp måste man ha i åtanke att den stora majoriteten narkotikabrukare är som folk är mest och inte asociala på något vis. För dessa människor medför det alltid en viss risk och ett visst obehag att beblanda sig med kriminella element. Narkotikamarknaden i Sverige är i praktiken helt oreglerad. Vi försöker skapa en reglerad marknad, en marknad där både köpare och säljare kan känna sig trygga och säkra.

Det finns också en politisk komponent av Flugsvamp. Vi administratörer bakom sidan har aldrig dolt att vi förespråkar en annan narkotikapolitik i Sverige. Det har varit den röda tråden från starten och framåt och alla administratörer, både nuvarande och tidigare, skriver under på detta. Antagligen är vi hopplöst optimistiska men vi tror att vi kan ändra politiken med hjälp av Flugsvamp. Om vi kan visa att narkotikabruk inte behöver leda till våld, sjukdom och död utan att en reglerad narkotikamarknad faktiskt fungerar, då har vi dragit vårt lilla strå till stacken för att förändra allmänhetens syn på den svenska narkotikapolitiken.

Hur har den marknaden utvecklats de senaste åren (före, under, efter FS1)?
Marknaden för narkotikaförsäljning på darknet växer ständigt. Nedstängningen av Flugsvamp 2014 påverkade inte detta alls. Hade Flugsvamp då haft bättre tekniska rutiner hade sidan varit uppe igen några timmar eller dagar senare och handeln hade knappt påverkats alls. Som det nu var försvann Flugsvamp under en längre period och säljare och köpare var tvungna att söka sig till utländska marknadsplatser. När Flugsvamp återuppstod vände dessa köpare och säljare tillbaka igen, så att vi nu återigen har en situation där större delen av den svenska darknethandeln sker på Flugsvamp. FS2 har bara gjort mindre förändringar i själva marknadsplatsen jämfört med FS1, i allt väsentligt ser sidan fortfarande ut som när admin1 först öppnade den i februari 2014. Istället har vi fokuserat på säkerheten och tillförlitligheten. Vi är flera admins, boende i flera länder, som har tillgång till backup av både kod och databas. Nästa gång sidan blir nedtagen, något vi räknar med kommer att hända förr eller senare, så kommer den att vara uppe igen på nya servrar inom några timmar. Vi hoppas att dagens Flugsvamp är i praktiken omöjlig att stänga ned annat än för en kortare stund.

Hur anser ni att er verksamhet skiljer sig från den ”traditionella” droghandeln?
Gatuhandeln med droger är en oreglerad marknad, där råder i praktiken bara den starkes rätt. Flugsvamp är en reglerad marknad med klara och tydliga regler som alla användare är tvungna att följa. Om man ska försöka dra paralleller till mänskliga samhällen så är Flugsvamp en marknadsekonomisk rättsstat där köpare och säljare får agera fritt inom de ramar som finns uppställda. Vid en jämförelse är gatuhandeln närmast att betrakta som feodal, där köparna är undersåtar som tvingas handla av den lokala knarkkungen/borgherren.

Den mest uppenbara fördelen med Flugsvamp och darknethandel i allmänhet är avsaknaden av våld. Gatuhandel är alltid mer eller mindre nära förknippad med våld. På Flugsvamp förekommer inte våldsbrottslighet alls. Men en större skillnad är egentligen omdömessystemet och kontinuiteten som följer på det. En gatusäljare behöver i praktiken inte göra något annat än att hålla konkurrenterna borta. En säljare på Flugsvamp måste bygga ett varumärke. Att som säljare bygga ett nytt varumärke tar tid och när man väl har byggt upp det måste man vårda det. Narkotikahandel på Flugsvamp har egentligen inte särskilt mycket gemensamt med narkotikahandel på gatan. Släktskapet är betydligt större med vilken annan webbhandel som helst. Allra helst vill vi förstås jämföra oss med Systembolaget, även om vi inte når riktigt ända fram.

Gällande den rent kommersiella biten av Flugsvamp, vad är er affärsidé? Kan ni försörja er på FS?
Flugsvamp är i grunden ett ideologiskt och politiskt projekt. Vi administratörer tjänar pengar, men de summor vi får in är inte alls i paritet med det arbete vi lägger ned och de risker vi tar. Ur en rent ekonomisk synvinkel hade vi vunnit mycket på att ta ett vanligt jobb istället.

Hur ser ni på risken att gripas? Polisen ser er uppenbarligen som ett prioriterat mål.
"Don't do the crime if you can't do the time." Det finns en reell risk att gripas och fängslas som vi som arbetar med detta är fullt medvetna om. Därför tar vi också säkerheten på stort allvar, både vår egen och våra användares. Dessutom har den svenska polisen, trots sina prioriteringar, inte lyckats lagföra någon för narkotikabrottslighet på darknet, i de fall med fällande domar vi har sett har det alltid varit fysisk spaning som lett dem på spåret och fysiska bevis som varit avgörande vi rättegången.

Hur ser ni på de etiska aspekterna av er verksamhet? Ni har exempelvis 18-årsgräns, upplever ni att ni har ett ansvar för drogerna som säljs och konsekvenserna det får?
Vi tror på en legalisering av narkotika och en reglerad narkotikamarknad. Flugsvamp är ett försök att etablera en sådan reglerad narkotikamarknad trots den juridiska situationen. Vi tar vårt ansvar för denna narkotikamarknad på största allvar. Omständigheterna gör att vi inte kan kontrollera marknaden riktigt så mycket som vi skulle önskat. Vi kan till exempel inte garantera att inte någon säljare säljer till minderåriga. Men om det kommer till vår kännedom att någon gör det så blir den säljaren givetvis avstängd. På samma sätt är vi noga med att säljarna faktiskt säljer det de uppger sig sälja. Och vi tillåter inte heller försäljning av oprövade narkotiska preparat, som spice.

Resultatet är inte perfekt men vi är övertygade om att fördelarna överväger nackdelarna. Nästan säkert finns det de som kommit till skada av produkter som sålts via vår marknadsplats. Men nästan lika säkert är att ännu fler hade kommit till skada om motsvarande handel istället hade skett på gatan.

Annorlunda uttryckt så har vi inte dåligt samvete för det vi gör. Vi är tvärtom stolta över det.


Vad gäller omfattning och ekonomi: hur mycket omsätter flugsvamp per månad och hur många affärer görs under samma period? Och hur mycket tar ni i fast säljaravgift?
Tyvärr kan vi inte kommentera vår omsättning eller statistik. Hoppas du förstår.
Den fasta avgiften för ett säljarkonto är 2500kr och därefter gäller 3% provision per beställning.
Citera
2016-02-29, 08:57
  #6
Medlem
caecos avatar
Vilken är säljaren vars 300 utskick har registrerats? Finns det en FUP som innehåller namnen?
Var det erkran eller någon annan försäljare som åkte dit?

Nu när DN granskar så ska de väl jävlas lite med vanliga medborgare med.
Citera
2016-02-29, 15:21
  #7
Medlem
GuldBuddahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av caeco
Vilken är säljaren vars 300 utskick har registrerats? Finns det en FUP som innehåller namnen?
Var det erkran eller någon annan försäljare som åkte dit?

Nu när DN granskar så ska de väl jävlas lite med vanliga medborgare med.

Det är Alexandrus
Citera
2016-03-01, 00:09
  #8
Medlem
expanders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ppffaann
FÖR DEN SOM INTE HAR TOR INSTALLERAT (rekommenderar ej att registrera via en onion.link adress):
http://flugforumpwzz3wq.onion.link/v...d=17137#p17137

Stort tack för länken! Var mycket läsvärt att få ta del av FS egna ord.
Tråkigt att DN tvunget ska komprimera det så hårt.
Citera
2016-03-01, 10:42
  #9
Medlem
LucNNs avatar
De verkade ju hederliga, till skillnad från terrorDN.
Citera
2016-03-03, 17:30
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av caeco
Vilken är säljaren vars 300 utskick har registrerats? Finns det en FUP som innehåller namnen?
Var det erkran eller någon annan försäljare som åkte dit?

Nu när DN granskar så ska de väl jävlas lite med vanliga medborgare med.

FUP finns med bilder på alla paket. Finns i någon alexanderrus tråd om jag minns rätt.
Citera
2016-03-07, 11:18
  #11
Medlem
sherms avatar
Mer reklam för narkotikahandel på nätet, denna gång Fria Tider som refererar...
Citat:
Darknet är ett slags eget internet med krypterad trafik som är populärt bland de som handlar med illegala varor, eftersom myndigheterna inte kan spåra trafiken.

Leveranstider och priser för droger på darknet håller bra klass, enligt polisens uppfattning om det växande fenomenet.

– Beställer du före klockan fem så har du det ofta dagen efter, oavsett var du bor i Sverige, säger Niklas Lindroth, narkotikasamordnare och polis i Alingsås, till Borås Tidning.
http://www.friatider.se/droghandel-p-darknet-v-xer-i-sverige

Det hela framstår alltjämt och allt mer som en parodi..
Citera
BigFatCones avatar

Moderatormeddelande

Postat av BigFatCone 2016-05-24, 14:19
Medlem
Men för i helvete. Den här tråden ligger i forumet för Narkotikapolitiska diskussioner. Det är inte nån jävla support eller allmän tråd om Flugsvamp. Alla såna frågor tas här: (FB) Den stora tråden om Darknetshoppar och deras sortiment

Varningar kommer för alla som postar saker som inte rör DNs granskning.


Mvh,
Moderator

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in