Citat:
Ursprungligen postat av
Kämpendahl
Nja, frågan är varför Runar får 72000 kronor till sitt konto som han själv helt kan disponera? Han verkar inte vara någon mellanhand utan är slutdestinationen för de pengarna i vart fall. Det känns som att han har en större del i bedrägeriet än vad som framkommit. En vanlig penningtvättare upplåter sitt konto och för sedan pengarna vidare, men behåller själv en mindre summa. Runar tog allt.
Det är det här som är det stora mysteriet i Runars bedrägeri. Det är ju uppenbarligen inte Runar själv som har ringt och lurat de äldre, utan antagligen en liga. Det verkar vara en två tre män som ligger bakom det hela. Någon av dem har antagligen Runar träffat på någon av de 23 fängelser han passerade förra voltan han gjorde. Det verkar till en början som en utopi i sig, för enligt de rapporter vi på utsidan fått har ju Runar gjort allt för att straffa ut sig själv och varit mer eller mindre antisocial. Han satt enligt andra även isolerad en tid. Om nu det är sant? Å andra sidan kan han mycket väl ha delat cell med någon som han trots allt har pratat med. Kanske har Runar då nämnt den här kvinnan i Västerås?
Kvinnan i Västerås verkar ju vara lite speciell, minst sagt. Hon har lyckats försvinna en del i bruset. Men det jag minns från hennes förhör är väl att hon vid något tillfälle nämnt att hennes make kände Runar. Något hon sen kanske inte tog tillbaka, men sa sen att hon inte alls kände Runar. Däremot nämnde hon ett namn på någon som var vagt involverad som tydligen ska ha suttit inne samtidigt som Runar. Men kopplingen däremellan är ytterst oklar eftersom hon efter det tappat minnet helt och inte längre minns någonting.
Vi kan utgå ifrån att Runar i alla fall kände till tanten, kanske via hennes nu avlidna make? Och att hon var i behov av pengar? Runar kan ju ha använt henne för transaktioner tidigare? Så när den här andre fängelsekunden muckar behöver han pengar och bestämmer sig för att lura gamlingar. Och kommer då att tänka på vad Runar sagt i cellen?
Det som skaver i verkligheten är att rånarna (vad vi vet) ska ha kommit över lite drygt 300,000 kronor från tre pensionärer. Tanten i Västerås fick 10,000 kronor initialt, från Runars konto. Det är bevisat. Sedan är det lite luddigt då hon använt en del av de där pengarna från rånen till att köpa grejor på nätet. Så vi vet inte exakt hur mycket hon fick/tog av hela bytet. Men att hon skickar 72,000 kronor till Runar är mycket märkligt. Så mycket pengar för att enbart tillhandahålla en kontakt verkar inte rimligt. Var det däremot två personer som utförde själva telefonbedrägerierna och involverade tanten och Runar så ska de i princip alltså ha delat lika på hela bytet. Varför man kan undra om Runar varit involverad i flera andra rån också? På något sätt har han ju försörjt sig. Dessutom brukar ju en stor del av de svarta pengarna "försvinna" när man tvättar dem. Säg att du har rånat en pensionär på en halv miljon kronor. Du sätter in pengarna på Västeråstantens konto (målvakt som ska betalas). Tanten går till Solvalla och spanar in en lycklig vinnare, som precis vunnit 400,000 kronor. Hon uppvaktar vinnaren och köper hans talong för 500,000 kronor. Sedan ger hon talongen till dig och du har plötsligt vita pengar, fast en mindre summa. Det finns säkert smuttare sätt att tvätta pengar, men som ett exempel.
Man kan också fundera över vad som hände med guldarmbandet? Behöll Runar det för en regnig dag? Eller var han så dum att han gav bort det till en kvinna? Var det samma kvinna han åt middag med senare på kvällen?