Citat:
Ursprungligen postat av
Magictrix
Han tackat för gratulationerna genom att lägga ut en strandbild där han poserar med någon som påminner om Magda Graafs ex Lou Marti. Men jag är osäker om det är han. Loui har å andra sidan lagt ut en midsommarhälaning ihop med Alban, från hans fest. Så det är kanske en gammal bild ändå. Så ingen ska tro han firade ensam?
Dessvärre ger inte metadatan svar på det, utan skapar snarare fler frågetecken.
Enligt den är bilden från 20 mars 2018, kvart över nio på morgonen. Och det kan ju inte stämma. För inte går man runt barfota på en svensk sandstrand vid den tidpunkten på året.
Datan kan ha manipulerats, fotografen kan ha struntat i att ställa in korrekt tid eller också är bilden tagen i en helt annan tidszon. Det enda som nog stämmer är att bilden inte är ifrån Runars födelsedag i veckan.
2018:03:20 09:14:29