Alla som är flyktingkritiska verkar gnälla på att Polisen "hemlighåller" migrationsrelaterade utryckningar genom att hemligstämpla dem 291.
Ingen som fungerat över varför man gör på detta sätt?
Tror ni polismyndigheten är tvingade att göra på detta sätt. Tror ni att polismyndigheten gillar utmaningen och vill dölja detta för media av egenintresse?
Visst fattar ni att detta är ett sätt för polisen att registera alla flyktingrelaterade ärenden utan att få skit för det av datalagringsinspektionen. Och man kan säga att man gör det av ädla politiskt korrekta syften. Gör man det på fel sätt så blir det samma historia som när man registerade romer.
Vad man egentligen gör är att man systematiskt dokumenterar flyktingrelaterade händelser och kan enkelt i efterhand ta fram kostnader för detta om man skulle vilja.
Kostnader som i annat fall hade varit omöjligt att frambringa. Och som hade dolts i all övrig verksamhet. Men nu blir alla dessa händelser bokförda som 291.
Detta kan för polisen vara ett värdefullt mått på polisens extrakostnader som invandring medför.
Eftersom de kan yrka på mer pengar för att ta dessa extrakostnader.
Och för er som är väldigt flyktingkritiska är det knappast en nackdel att dessa kostnader särskilljs eftersom även media inte skriver om dem oavsett hur de bokförst.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/polisen-hemlighaller-fakta-om-sitt-flyktingarbete/