2016-01-24, 13:19
  #73
Medlem
Beatriceaurores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumstruten78
Det är inte alltid så lätt för att barn att peka ut någon! Det har förmodligen framförts hot mot pojken om han skulle berätta för någon.

Det är generellt mycket, mycket svårt för barn att anmäla sexuella övergrepp från vuxna, i synnerhet om gärningsmannen är en närstående, då behövs oftast inga hot. Det räcker med tanken att man nog inte kommer att bli trodd, att pappa (om det är han) kommer att hata en, att mamma kommer att storgråta i dagar. Pappa kommer i fängelse, skilsmässa, huset säljs, man tvingas flytta från sina kompisar ... Mycket bättre hålla tyst. Plus att barnet ofta skäms oerhört, av någon anledning.
Om det gäller flyktigar/invandrare/migranter är situationen annorlunda. Bland t ex afghaner finns en uråldrig homovåldtäktstradition som numera -oficiellt- är förbjuden, googla på "danspojkar".
Citera
2016-01-24, 13:25
  #74
Medlem
Beatriceaurores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cashew30
Lyssna på Ring P1 från igår fredag. En man som jag tror är Afghansk ringer in och varnar för att många Afghanska barn blir uttnyttjade sexuellt på de boenden de hamnar på.

Kommer nog nystas upp mängder av skandaler runt detta i framtiden.
Nej det kommer inte att nystas upp (291). Mycket viktigt att fokus inte läggs på invandrade våldtäkter, det är i stället "alla män", läs svenska män, som ständigt håller på med att tafsa och våldta. Fråga Gudrun om ni inte tror mig!
Citera
2016-01-24, 15:16
  #75
Medlem
Dessa vardagsbrott på asylförläggningar kodas av polisen med Kod 291 och det innebär att vi skattebetalare inte skall få veta något. En eller flera snubbar på en svensk myndighet, polisen, har nämligen på eget bevåg fattat beslut om det. Ett politiskt beslut av en myndighet.

För tankarna till Nordkorea eller forna DDR.
Citera
2016-01-24, 15:26
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Midsommardagen
Dessa vardagsbrott på asylförläggningar kodas av polisen med Kod 291 och det innebär att vi skattebetalare inte skall få veta något. En eller flera snubbar på en svensk myndighet, polisen, har nämligen på eget bevåg fattat beslut om det. Ett politiskt beslut av en myndighet.

För tankarna till Nordkorea eller forna DDR.

Vad menar du? Vi har ju fått veta om att det finns misstankar om brott mot en 10-årig asylsökande.
Citera
2016-01-24, 15:29
  #77
Medlem
Sigma:Rs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eroticon6
Han som brukar anklaga svenska män för att va pedofiler? Det här måste vara tredje barnvåldtäkten utfört på ett asylboende inom loppet av en månad.
Den tredje allmänheten känner till. Som vanligt är väl mörkertalet tio- eller hundrafaldigt fler.
Citera
2016-01-24, 15:35
  #78
Medlem
MartinStLouiss avatar
Vad gör egentligen asylboendena för att försöka förhindra att sånt här ska kunna hända?
Citera
2016-01-24, 15:39
  #79
Medlem
Sigma:Rs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StandMyGround
Har nån vänsterpartist gått ut än då och berättat att han minsann också förgrep sig på barn när han var liten?!
Det är hemskt men jag kunde inte hjälpa att skratta högt åt ditt inlägg.
Citera
2016-01-24, 15:48
  #80
Medlem
OlleVieros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Vad menar du? Vi har ju fått veta om att det finns misstankar om brott mot en 10-årig asylsökande.

Kul att du vaknar till. Men hur sannolikhet ger du det att det är en annan asylsökande som begått våldtäkten!? Eller utesluter du den möjligheten på samma sätt som religiösa envetet tror på gud vad som än händer?
Citera
2016-01-24, 15:50
  #81
Medlem
OlleVieros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MartinStLouis
Vad gör egentligen asylboendena för att försöka förhindra att sånt här ska kunna hända?

Ingenting som jag ser det. De som hyr ut/tjänar pengar på hela hanteringen ger väl fullkomligt f-n i det så länge slantarna ramlar in.
Citera
2016-01-24, 18:59
  #82
Medlem
Droid59s avatar
I Afghanistan är sex mellan äldre män och unga pojkar vanligt förekommande. Det finns mycket studier och rapporter om saken och det har länge varnats för denna Afghanska tragedi. Utan att veta om det var Afghaner inblandade i detta fallet så tror jag att det är värt att påpeka att unga pojkar som kommer hit är i minst lika stor fara för sexuella övergrepp som flickor i denna folkgruppen. Det kallas för "Bacha Bazi" och har funnits länge som ett sätt för mäktiga män att roa sig med unga pojkar och utnyttja dem sexuellt. Detta har utvecklats sedan 2001 och är idag en ganska spridd sexuell vana i Afghanistan.

"It has become a commonly accepted notion among Afghanistan's latent homosexual male population that “women are for children, and boys are for pleasure.” Passed down through many generations and spurred by the vicious cycle created by the pedophile-victim relationship, many Afghan men have lost their attraction towards the opposite gender."


Some estimates say that as many as 50 percent of the men in the Pashtun tribal areas of southern Afghanistan take boy lovers, making it clear that paedophilia is a pervasive issue affecting entire rural communities.


Vi kommer att få lägga ytterligare ett nytt ord till den Svenska vokabulären: "Bacha Bazi".

Denna artikeln var skriven av The Independent för ett par år sedan så varsågoda att kritisera källan, det finns mycket mer information om ni söker på nätet.
http://www.independent.co.uk/voices/...s-8911529.html
Citera
2016-01-25, 11:27
  #83
Medlem
Beatriceaurores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalleanders
Mörkertalet är säkert otroligt stort då det är en skam för utlänningarnas familj/ släkt , allt tystas ner. Deras profet var pedofil så inte konstigt att flertalet av dem är det.
Jag tror inte det alls känns särskilt skamligt för afghaner att ha våldtaget en pojke i rumpan. Jag tror det är ett urgammalt tecken för "manlighet". I böckerna "Flyga drake" och "Bokhandlaren i Kabul" skildras pedofil homosex utan uppvisad skam.
I den marockanska självbiografin "Enkelt förflutet" beskrivs dock lätt skam över förbjuden homo-pedofili - men den finns där.
I Durrells "Alexandriakvartetten" beskrivs egyptiska barnbordeller, ju yngre barn desto bättre. Huvudpersonen är irriterad över att barnet han bokat en timme med verkar för gammalt för att låtsasleka med sin nalle , han känner sig lurad, ville haft en yngre, ett blöjbarn att våldta.
Mellanöstern-moral är mycket svår att begripa sig på. Hysteriskt, dödligt hat mot homosexualitet och stening till döds av kvinnor som inte är tillräckligt sexuellt "ärbara". Men fritt fram för egna stjärtgossar och stjärtbarn..
Citera
2016-01-25, 11:35
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beatriceaurore
Mellanöstern-moral är mycket svår att begripa sig på. Hysteriskt, dödligt hat mot homosexualitet och stening till döds av kvinnor som inte är tillräckligt sexuellt "ärbara". Men fritt fram för egna stjärtgossar och stjärtbarn..
Inte så svårt alls, om man förstår att allt detta har sitt ursprung i muhammedanernas heliga bok koranen: muhammed knollade på en nioåring, han ska ha "sugit på pojktungor" (ja, källa finns), förespråkade stening av kvinnor osv. Detta beteende är fullständigt logiskt för en muhammedan. Men för en civiliserad västerlänning så är det som om neandertalarna knackar på...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in