Citat:
Ursprungligen postat av
Larus470
Hur kan du vara säker på att kläder som marknadsförs som organic utomlands verkligen lever upp till samma standarder som ekologiskt? I Sverige innebär ekologisk krav på giftfri odling och att produkten bär specifika märkningar som KRAV eller det gröna EU-lövet.
Inget är 100% säkert i livet.
Men du köper alltså hellre garanterat supergiftiga strumpor och kläder,kallingar för att du är osäker på om nån av de ekologiska producenterna eller underleverantörer fuskar ibland.
Totalt ologiskt.
Vll du minimera risken med fusk undviker du att köpa produkter (och mat) från länder som argentina,indien,kina,bangladesh och andra högriskländer för fusk)
De som fuskar brukar efter en tid bli uthängda och uteslutna precis som svenska bönder som plågar djuren tillslut får ögonen på sig.
Dock så tillåter svenska myndigheter av nån anledning djurplågare ofta fortsätta med sin bondeverksamhet.
Extra viktigt att stötta svenska ekologiska bönder och odlare och försöka få bort oseriösa personer men det är en annan diskussion.