Citat:
Ursprungligen postat av
P4n0pl147h305
Vilket land kommer Achmed från?
Bor han på ett Ensamkommande hem eller har han föräldrarna med sig här i Sverige?
Berätta allt du vet om Achmed.
Jag vet ingenting om honom. Men en mycket trovärdig vän berättar på sin facebook om hur hennes barn reagerade (de går på samma skola)
Citerar ett inlägg hon gjort:
Enligt barnen här hemma hete mördaren archmed (stavning)...
"Bråket" började innan jullovet då mördaren slog en tjej i skolan och amiras (den avlidne) gick då i mellan å slog mördaren..
Idag så satt amiras å två tjej kompisar med en bänk.. varav amiras sprungit där ifrån flickorna den ena springer efter amiras som ligger nerstucken på golvet den andra springer efter hjälp.. nör amiras ligger där på golvet står mördaren fortfarande kvar mes knivrn i handen å tjejen utbrister - vad har du gjort?! Mördaren svarar henne då atr hon ska passa sig.. efter det ser hon kniven i handen på han.. dom försöker hjälpa sin vän på bästa vis.. lärare anländer till plats tar kniven ifrån han och skickar in han på lektionen igen.. polis å ambulans tillkallades..
Själv känner jag ju många som går på den skolan.. amiras var även en vän till "censur"...
En riktigt snäll å omtyckt kille var det..
Här ifrån går tankarna till hans familj å alla dom underbara vännerna han hade..
Ber om ursäkt för alla stavfel och särskrivningar som finns här. Det är alltså inte jag som skrivit detta, utan en kopia av det jag har läst.