Citat:
Ursprungligen postat av mi:ne
Udda, Win7 brukar vara duktig på att finna en simpel drivrutin för nätverkskort i sitt inbyggda bibliotek.
Om du letar runt lite på datorn så borde det finnas ett mer exakt modell-nr som du borde kunna knappa in på HPs support-sida för att få fram en lista med drivrutiner och dylikt.
jag lyckades träffa rätt och installera en drivrutin för LAN kortet, så jag smackade in kabeln och låter driver booster ta hand om resten just nu.
Hittills har inte aktiveringen bråkat så det verkar ha fungerat bra.
EDIT: Skulle aktivera windows nu men fick upp "Produktnyckeln du har angett får inte att använda för att aktivera Windows på den här datorn"
Såg dock att det sitter en nyckel på undersidan av datorn så det löste sig.
EDIT2: Så sammanfattning av denna tråd blev ju som så att en aktivering med samma nyckel du har aktiverat windows 10 med innan fungerar alltså icke att aktivera windows 7 med igen.
Hoppas tråden kan komma till nytta för någon annan med samma fråga i framtiden.