Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle81
Kolla den här prislistan tex;
http://www.bjornaxen.se/frisorsalong...ista-stockholm
En senior frisör drar in 1180 på en klippning. Kan väl hinna med 2 i timmen, det blir 40000 om dagen.
Så visst går det, allt annat är bara svensk avundsjuka
Min syster är frisörska, och driver egen salong. Nu är Björn Axen ovanligt dyr, du hittar mer normala priser här:
http://harstudion.net/klipp/index.html
De produkter de köper in kostar faktiskt en hel del, det är inga orimliga påslag de gör. När du ska permanenta dig så kan de olika vätskorna kosta frisören hälften av vad du betalar, och en permanent tar väl en dryg timme om inte mer.
Sedan har du lokalhyra, el, vatten, etc. Glöm inte kostnaden för tvätt, de handdukar de använder ska tvättas (kostar el, vatten och tvättmedel). Du har även kostnad för verktyg/utrustning, den slits och behöver repareras eller bytas ut regelbundet. Har du en aning om vad en frisörsax kostar, till exempel? En hyffsad sax kan kosta över 2000 kr:
http://www.kutts.se/frisorsaxar/
Det finns ingen chans att lagligt dra in sådana summor som TS pratar om.
Låt oss säga att min syster är fullbelagd 9-18 och hon inte tar lunch. Alla kunder är permanenter och det tar henne en timme per permanent. Det blir 9 timmar á 1380, alltså 12420 kr/dag. Dra bort kostnaderna du har för permanentvätskor, lokalhyra, moms och annat, och du har i bästa fall 5000 kr kvar. Personligen tror jag det ligger betydligt lägre.
Om du ska ta ut det i lön så ska först 40% arbetsgivaravgift betalas, 3000 kr kvar. Det blir 60000 kr/månad före skatt.
Men du har aldrig 100% beläggning, du har återbud, kunder som tar längre tid, och kunder som bara klipper sig... Så det är en fantasisumma. En rimlig lön för en frisör ligger nog snarare på runt 20000 i månaden.