Citat:
Ursprungligen postat av
PerP
Riiber fortsätter att strula, skidåkning har inte imponerat på sistone heller.
Watabe har fått upp farten igen, 5-3-2 vad gäller åkfart på slutet. Idag körde han ikapp Riessle med fem sekunder och spurtade ned honom. Får han till hoppningen lite bättre så kanske tyskarna äntligen kan få lite konkurrens.
Riiber har nu dragit axeln ur led åtminstone tre gånger på mindre än ett år. Läste en artikel om honom från i somras eller höstas, där det pratades om att han bytt teknik i skidåkningen. Tydligen har han bytt "hängarm", men det känns ju som att det behövs något mer om han ska få det att funka.
Undras om han har funderat på att gå över till backhoppningen? Han var ju ändå tvåa på NM i höstas, endast slagen av Tande.
____
Verkligen kul med Watabe, hoppas han prickar hoppningen lagom till VM. Jag har också lite förhoppningar på Schmid, han inledde ju säsongen utanför världscuplaget men är nu bäst igen. (I norska laget då naturligtvis.)