Citat:
Ursprungligen postat av
Hegamon
Härska genom att söndra. Hur bryts den härskartekniken?
Att få folk vända sig mot härskarna är ett sätt, genom att medvetandegöra det som söndras. Finns andra tekniker och metoder?
Du säger det själv; låt alla kring dig veta vad som "söndras" och varför. Härskar teknik är i grunden en våldsmetod -- skiftnyckel mot huvudet -- men kan också vara ett luddigt hot om våld mot tankar och idéer. Som du redan förstår är det inte du eller dina följare som är roten -- det är tankarna.
Om tankarna är universella så är det din skyldighet att sprida idéerna. Det viktiga är att du inte själv använder våld eftersom det förminskar dina tankar till något primitivt.
Det enda sättet, enligt min mening, är att visa att dina tankar är värda att lyssna på. Sprid dina tankar och var öppen för kritik.