Citat:
Ursprungligen postat av
Tropex
Hej
Jag kommer hem och ser att jag fått en "värdecheck". Det är ett sånt där kuvert man brukar få från försäkringskassan, med perforerade kanter (sidor man måste vika för av riva av).
Det skumma i det hela är
1) jag har inte beställt något sådant
2) jag får inte ens upp kuvertet. River av kanterna, men i princip hela "checken" verkar vara fastlimmad på insidan, så jag drar bara bort papper man halvt kan se igenom då det som sagt verkar vara limmat på insidan på nåt sätt. Hoppas ni förstår
Jag kan längst upp på checken se spår av kyrilliska. Även summan går halvt att se rätt så exakt, och det ser ut som en upp och nervänd tvåa (2) samt två nollor (0). 500 spenn alltså.
Vad kan detta vara för skumt?
Även jag har fått, flera, sådana där. Använder dem inne på toan när jag gjort nr 2...
Kollade upp villkoren vid ngt tillfälle, och tydligen ska man först förlora typ 10.000:- av sina egna surt intjänade riktiga pengar hos dem, samt helst samtidigt ha utvecklat ett kroniskt spelmissbruk, då har man kvalificerat sig så att man "får" dessa 500 spänn att spela vidare för (beloppet går absolut inte att byta ut mot riktiga pengar).
Skitbra erbjudande, om man är lika dum i huvudet som de som arbetar på Vinnarrum.com!