2016-05-28, 19:18
  #13
Medlem
Nu har de hänt igen två gånger under denna månaden.
Tror ni fortfarande det är solstormar som jävlas med vår radar?
Citera
2016-05-28, 19:21
  #14
Medlem
Clawdices avatar
Med tanke på att den samlade politikeradeln och journalistkåren i Svedala hatar Ryssland av hela sitt hjärta så hade de nog gått ut med att det var ryssar och inte skyllt på annat.
Citera
2016-05-28, 20:29
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clawdice
Med tanke på att den samlade politikeradeln och journalistkåren i Svedala hatar Ryssland av hela sitt hjärta så hade de nog gått ut med att det var ryssar och inte skyllt på annat.

Det är sant, när vi hade en misstänkt ubåt i Svenska vatten va man väldigt snabba med att peka ut ryssen.

Men IT-strul tre gånger på ganska kort tid får ändå varningsklockorna att ringa, speciellt när förklaringen från myndigheter varit tvivelaktiga två av gångerna.

Sen måste det ju inte va ryssen, kan lika gärna va USA som vill att vi ska tro att det är ryssen som jävlas med oss för att försämra relationen mellan Ryssland och EU-länder. (som sagt, bara vilda spekulationer men detta är ju trots allt konspirationsforumet)
Citera
2019-11-29, 10:51
  #16
Medlem
Vad hände med flygtrafiken 2015-11-04?

4 november 2015 låg all flygradar nere i södra sverige. Den officiella förklaringen var att det berodde på solstormar. Med tanke på att det endast var sverige som drabbades och inte våra grannländer finner jag den förklaringen lite väl svag.

2015-11-04 All flygtrafik fn stoppad i södra Sverige pga kraftiga störningar
Citat:
Flygtrafiken står fn still på grund av utstörd radar. Plan i luften kan landa, dock inte lyfta. Bl a ARN berörs.

Solstorm ställde in flyg till och från Sverige
Citat:
En solstorm slog ut all svensk flygtrafik i över en timme på onsdagen.
Stora störningar i flygledningens radarsystem gjorde att Luftfartsverket inte kunde se flygplan i luften.
– Det är tydligen väldigt speciella väderfenomen med magnetfält som har påverkat flygtrafikledningens radar, säger Swedavias presschef Ulf Wallin.

ett halvår senare publicerade Aftonbladet denna artikeln:
Nato-källor: Försvaret larmade om cyberattack under solstorm
Citat:
Enligt den norska försvarsnyhetssajten Aldrimer.no så utsattes Sverige för en omfattande cyberattack i november 2015. Uppgifterna kommer från en Natokälla som säger att Sverige skickade ett ”brådskande meddelande” om attacken.
Informationen som ska ha skickats ut från Sverige uppgav att landet var under attack från en grupp som ska ha kunnat kopplas till den ryska militära underrättelsetjänsten GRU, enligt Aldrimers källor.
Två varningar ska ha skickats till Nato från Sverige och sedan vidarebefodrats till Natoallierade Danmark och Norge, enligt källan.
– Meddelandet skickades till Nato från antingen Försvarets radioanstalt, FRA, eller den Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, Must, säger källan till Aldrimer.

Citat:
Urban Brändström rymdfysiker på Institutet för rymdfysik, IRF, i Kiruna, säger till Aftonbladet att rymdväderslarm internationellt klassas på en femgradig skala.
– Solstormsaktiviteten vid det tillfället nådde inte ens en etta, säger Urban Brändström.
Han påpekar också att såvitt det är känt har störningarna i princip uteslutande drabbat Sverige.
– Men rymdvädershändelser känner inga nationsgränser, säger Urban Brändström.
Som också påpekar att hans ämne är rymdväder och att han inte är någon expert på flygradar.
När problemen för den civila flygtrafiken uppstod talade Aftonbladet med Försvarsmakten som uppgav att de var underrättade om problemen.
– Vi har fått informationen för kännedom men vi har separata system och har inte påverkats alls, sa Johannes Hellqvist, vakthavade informatör vid Försvarsmakten, då.

Vad var det som egentligen hände då i november 2015?
Citera
2019-11-29, 11:11
  #17
Medlem
SnakePlissskens avatar
Finns en tråd redan - förstås - (FB) Rysk elektronisk krigföring istället för en sk. "Solstorm"?
Citera
2019-11-29, 11:46
  #18
Moderator
Ämnen sammanfogade.
Länk till startinlägg i infogad tråd: Vad hände med flygtrafiken 2015-11-04?

/Moderator
Citera
2019-12-02, 16:00
  #19
Medlem
cephs avatar
Luftfartsverket skrev när utredningen var färdig, April 2016:
Citat:
Det har de senaste dagarna diskuterats att radarstörningen inte var relaterad till rymdväder utan att det i stället berodde på en cyberattack mot Sverige.

– I vårt utredningsarbete hade vi tidigt med det som en hypotes. Det fanns inget i våra radardata- eller internettrafikloggar som styrkte eller bekräftade en eventuell cyberattack. Dessutom hade vi sambandet i tid med rymdvädret plus att det fanns ytterligare några tekniska orsaker som uteslöt en cyberattack, säger Ulf Thibblin.

Efter att berörda radaranläggningar hade startats om hade LFVs flygledare korrekt radarpresentation 45 minuter efter störningen och efter ytterligare 45 minuter var det full kapacitet i luftrummet.

LFVs radaranläggningar har påverkats på liknande sätt två gånger de senaste 17 åren – 1999 och 2003. Störningen både då och nu inträffade vid solens upp- eller nedgång då solens vinkel är rakt in i, eller i stort sett rakt in i, radaranläggningen.

Enligt expertis på området går det att förutse ett solutbrott men inte dess konsekvenser som exempelvis radiostrålning. Eftersom störningen färdas med ljusets hastighet från solen till jorden finns det heller ingen möjlighet att få en förvarning vid konstaterat utbrott.

Det var alltså inte tal om en "solstorm" egentligen (dvs. en CME som interagerar med Jordens magnetfält och på så vis kan orsaka störningar, norrsken m.m, något som är ganska förutsägbart då det tar ett bra tag för partiklarna att nå Jordens magnetfält efter ett massutkast), någon större sådan pågick mycket riktigt inte.

Det var en flare/ett solbloss, som sände ut momentan radiostrålning.

Det var heller inget som direkt "slogs ut" egentligen, utan radiostrålningen från solblosset störde litegrann så att viss radardata inte gick att lita på, och det var de strikta säkerhetsrutinerna man följer i flygledningen som gjorde att man trappade ner på kapaciteten direkt, vilket ledde till förseningar:

Citat:
Ursprungligen postat av LFV
När våra flygledare inte har korrekta radardata på sina skärmar följer man de rutiner som gäller för att hantera flygtrafiken på ett säkert sätt. I det ingår att reducera kapaciteten i flygsystemet.

– Efter att vi hade identifierat problemet var vårt fokus att få igång radaranläggningarna så att flygtrafiken kunde fungera. Inom en timme levererade radaranläggningarna korrekta data och efter ytterligare 45 minuter hade vi full kapacitet i våra flygledningscentraler.

När vi reducerar kapaciteten som i det här fallet uppstår det förseningar. Det är beklagligt att många flygresenärer blev försenade men vi sätter alltid säkerheten främst, säger LFVs generaldirektör Olle Sundin.

Solblosset/flaren ifråga den 4:e November 2015 syns tydligt här, radioflux (den stora kurvan som peakar vid ca. 14:00 UTC):
https://solen.info/solar/old_reports/2015/november/images/eveesp_20151104.png
Störningarna kom i direkt samband med den och man vidtog säkerhetsåtgärder 14:22 UTC (15:22 svensk vintertid, UTC+1), strax efter 15:00 UTC (16:00 svensk tid) hade kurvan dalat ordentligt och efter systemomstart var allt okej, och man började gradvis gå tillbaka till full kapacitet efter det.

Samma olyckliga sammanträffande med hög direkt radiostrålning vid likartade förhållanden (solvinkel osv) hade inträffat 1999 och 2003 också, enligt utredningen.

Så förvirringen som konspirationsnötterna hakade upp sig på var väl mest resultatet av felaktig terminologi/slarv från flera håll från början. En solstorm enligt gängse definition var det inte alls, så skepsisen där var befogad, men istället för att söka något slags förtydligande så flippade allt ur till märkliga elektromagnetiska vapen direkt...
__________________
Senast redigerad av ceph 2019-12-02 kl. 16:13.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in