Citat:
Ursprungligen postat av
BierFurAlle
Ämnet är mer konkret. Jag efterfrågar rent krasst vilka idépolitiska och filosofiska strömningar som kan ha haft inflytande på det här nutida fenomentet. Den enklaste jämförelsen (som jag nämnt) är hur den nyliberala politiken kan (bland annat) spåras till Robert Nozick samt Ayn Rands objektivism; går det att göra samma sak med efterkrigspolitikens migrationspolitik?
Så här tänker jag: Liberalism som ide håller som bekant individen i centrum. Ur det flödar en mängd idéer som inte alltid är helt kompatibla med varandra. Personlig integritet (jag äger mig själv), tolerans för avvikande åsikter, ekonomisk frihet, jämlikhet och yttrandefrihet. De är nog de viktigaste tror jag. De är inte helt kompatibla med varandra: exempelvis jämlikhet mot ekonomisk frihet eller yttrandefrihet ställd mot tolerans för avvikande åsikter.
Som en helhet är dock liberalismen bejakande: du kan, du får, du ska. Men också att detta bara kan ske i sammanslutningar av människor som ställer upp på dessa fundamentala pelare. Det finns alltså ett implicit "måste" inbyggd i liberalism; du måste acceptera reglerna för att filosofin ska fungera.
Multikulturalism är i mina ögon tanken att dessa regler/idéer är så uppenbara och fundamentala att varje människa som kommer i kontakt med dem får en omedelbar ideologisk chock och blir omprogrammerad.
Fungerar det så då. Västtyskland hade under sjuttiotalet bader-meinhof (röda arme fraktionen), Italien röda brigaderna samt Irland sitt IRA. Dessa människor identifierades sig med andra ideal än liberalism och ändå var de alla en produkt av liberala samhällen. De visar väldigt tydligt att uppväxt i öppna samhällen ingalunda är en garanti för demokratisk övertygelse.
Den liberala multikulturella tanken är att människor som längtar efter vårt samhällssystem, vår liberala uppfostran, våra liberala hållningar, ska få tillåtelse att bygga en ny framtid med oss.
Multikulturalism satt i praktik är i någon mån förnekande av historia. Det finns så klart positiva exempel; migrationen av judar till USA, England och Sverige under andra världskriget verkar ha gått relativt smärtfritt som exempel.
Multikulturalism verkar fungera när immigrationen är låg. Den verkar fungera när människor söker nytt land och är villiga att byta identitet (bli absorberade --- bli amerikaner exempelvis). Men när immigration är stor verkar den producera "klick-bildning", ett sätt att staka ut eget territorium och där vidmakthålla gamla traditioner.
För att summera tror jag följande (jag kan ha fel märk väl):
1 Liberalism antar att
alla människor är rationella och tror på det vi håller som universellt; frihet, jämlikhet, broderskap. Men inte alla människor gör det, oavsett bakgrund.
2 Inte alla som kommer i kontakt med liberala ideal blir heller direkt vaccinerade mot totalitärt tänkande.
Slutligen tror jag att 1 och 2 (utan mina negationer) är den idépolitiska grunden i västerländska demokratier. Och ja, absolut flödar det ur den liberala traditionen.
Citat:
Därmed inte sagt att mer generella frågor är off topic. Jag håller med ditt resonemang om att det är när människor från olika bakgrund förenas i något gemensamt som de inbördes skillnaderna spelar ut sin roll. Men om vi ska se till erfarenheten (och nu tar jag Sverige som exempel) blir tanken svår att applicera på ett samhälleligt plan, det är när små parallella samhällen uppstår som skillnaderna cementeras. Det verkar inte räcka att förenas i ett "samhälleligt bygge". Man kan säga såhär (utan att vara alltför alarmistisk): folkhemsbyggandet har paradoxalt splittrat samhället i stort.
Jag antydde ovan och i min tidigare post att psykologi är en viktig del i det här. Och jag säger det igen: hur människor känner spelar större roll än abstrakta logiska/filosofiska konstruktioner. Människor är inte rationella i genomsnitt. De tror på allt möjligt strunt.
Exempel: hur ser ett folkhem ut i multikulturalism, vad förenar människor?
Citat:
Jag vet inte (för att ta ett motsatt exempel) om en mer individualistiskt tradition är bättre. Om vi tar USA som exempel har en sådan på samma sätt cementerat milsvitt klassamhälle, samt långtgående rasism. Men det är mångkultur som byggt landet.
Kollektivism eller individualism torde diskussionen bottna i.
Förmodligen. Hoppas fler än du och jag kommenterar.