Citat:
Ursprungligen postat av
Harry_
bara gnäller o gnäller
tror knappast att ni vill leva deras liv för att få lite grejer gratis
Men ärligt talat? Det är inte det som är poängen ang Museumet. Det är helheten. Folk har rätten att gnälla, det är skattepengar som BÖR ligga på annat och vara för "vårt folk". Inte andra.
Res du till Afghanistan och bosätt dig där och fråga du om de vill ge dig:
Gratis boende
Gratis mat och dryck
Gratis pendelkort
Gratis gymkort
Gratis besök på museum
Gratis(arbetsfria timmar) pengar
Gratis studier
?
Låt oss säga att Afghanistan vore som Sverige och att alla levde bra utan kriga med en helt okej ekonomi.
Tror du deras kultur hade accepterat att du och 200-300 tusen människor klampar in och får ovanstående gratis? I deras ögon så vore "Gratis för Svenskar i Afghanistan" ett hån och otänkbart fastän vi i denna hypotetiska fantasivärld så har landet har en utomordentlig ekonomi.
Nu är detta visserligen spekulationer gällande deras pissiga kultur och synsätt på livet. Men tror någon på fullaste allvar att vi skulle få ett skit gratis i mellanöstern om det inte var krig och de hade en bra ekonomi......?