2015-10-23, 03:30
  #1
Medlem
Är det sådana som inte används så ofta men man kan ändå kräva att folk ska känna till dem, t.ex. "de/dem", "nor" eller "whom"? Vilka variationer i språken har skapats för att man ska kunna känna sig mer intelligent än andra, och vilka har skapats för att de gör nytta för alla?
__________________
Senast redigerad av alef-noll 2015-10-23 kl. 03:44.
Citera
2015-10-23, 03:50
  #2
Medlem
Mr.Mittenss avatar
Blir man cool och smart om man använder sig utav ord ingen annan använder?
Citera
2015-10-23, 03:53
  #3
Medlem
De skapades inte för att få vissa att känna sig mer intelligenta, det är helt enkelt så att den stora massan inte innehar ett adekvat ordförråd för att uttrycka sig med precision. Generellt sett så kan man säga att språket degenererat i och med att undervisningen blivit sämre, att människor läser mindre och att vi fått en mängd negativa exempel projicerade på oss genom TV-rutan, på internet och så vidare. Givetvis ska vi heller inte förglömma det språkligt negativa inflytande som en storskalig import av efterblivna getbönder från tredje världen innebär!
Citera
2015-10-23, 08:31
  #4
Medlem
Grushkas avatar
de/dem är inte "coola" att använda de har en funktion, och visar vilka som är subjekt/objekt i meningen. Man kan inte bara slänga in ett "dem" i en mening för att få det låta såsom man är mer bildad (vilket man kan se att vissa gör ibland..)

Samma med "whom", det finns regler för när det används.

De har inte skapats för att vissa ska känna sig mer intelligenta än andra, utan det är snarare att "dom" har skapats för att människor inte är så intelligenta och man har då underlättat för sig. Språket blir inte mer komplicerat, det blir enklare.
Citera
2015-10-23, 10:46
  #5
Medlem
Javalangs avatar
Om du tycker att "de/dem", "nor" och "whom" inte gör nytta i sina språk säger det mycket mer om dina språkkunskaper än om människorna som använder dessa ord. Du kan uppenbarligen inte skilja ordentligt på subjekt och objekt i en mening, något som får betraktas som ganska grundläggande om man över huvud taget vill bli tagen på allvar när man skriver.
Citera
2015-10-25, 01:20
  #6
Bannlyst
Då ska du använda ord som introspektion. Jävlar, vad du kommer uppfattas som intelligent. Du vill ju trots allt imponera och då ska man inte spara på krutet - in med engelskan omedelbart!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in