2015-10-18, 07:33
  #73
Medlem
de får väl göra om utbildningen till treåring. lägga in lite beteendevetare o psykologi samt bemötande i den utöver feminism o allas lika värde frågor så blir det tre år.
att nyexade får högre ingångslön är trist. så ser det ut i flera bristyrken o något facket får jobba med.
har iaf inget med muslimer att göra.
Citera
2015-10-18, 07:43
  #74
Medlem
Istället för polisen har vi millitären för samhällsordning, nej just det! där finns det heller inga tillräckliga resurser. Mina damer och herrar, moderater och socialdemokrater har officiellt kört samhället i botten!!
Citera
2015-10-18, 07:55
  #75
Medlem
Poliser som avgått är välkomna in i den nationella rörelsen. Vi behöver personer som er, som har god fysik och kan hantera ett skjutvapen.👍
Citera
2015-10-18, 08:33
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gift44
Fast det är ju en helt felaktig slutsats som TS drar. En av anledningarna till polisernas relativt sett låga löner är att de (tillsammans med tandsköterskeutbildningen) bara har en tvåårig högskoleutbildning.
Att sedan de lider under inkompetenta värdegrundsknullade chefer som prioriterar pinnplockning på trafikanter/drogmissbrukare 25% av arbetstiden är naturligtvis att lägga sten på börda.

Känner till yrken med mindre riskfyllda vardagar där ingångslönen är högre, utan en enda dag på högskolan!
Inom anläggning tex.
Citera
2015-10-18, 08:34
  #77
Medlem
Klemos avatar
Sverige har utvecklats framåt i stadig takt, men nu tack vare alla flyktingar så står allt stilla för svenskarna, det är dåliga tider och inte fan blir det bättre av att vi ska spendera alla våra hårt intjänade skattepengar på att hjälpa svin från andra länder.

Alla jävla problem vi har lutar på bidrags äckel och folk som inte klarar av att skaffa eget tag över sitt huvud. Ut med jävla packet och låt dem klara sig best fan dem vill.

Det måste vara 1000 gånger billigare att hjälpa dem få tak över huvudet i ett varmt land och inte ruinera oss svenskar som har slitit hårt för vår framgång i kalla Sverige. Och asen har fan inte ens hyfs att vara tacksam för det som dom får, utan kräver ännu mer!! Det är helt jävla otroligt hur otacksamma dessa invandrare är. Dem kommer från sitt land och flyr från krig, in i säkerhet och sedan klagar dem på att de inte får tillräckligt med lyx för sin vardag där dem inte bidrar med ett jävla skit. Hoppas verkligen att det går ut över för sverige fort som fa-an så att vi får en regering som bryr sig om det svenska folket och inte bränner alla våra hårt intjänade resurser på folk från andra länder. Krig eller inte, det är ingen som förtjänar svenska folkets intjänade pengar MER än svenskarna.
Och det här jävla tramset att bli "svensk" när man bott här i ett par år, urlöjligt. Jag är inte det minsta rasist, men jag är fan inte intresserad av att slösa mina hårt intjänade pengar att hjälpa miljontals med lata jävla som bara sitter på röven är otacksamma, otrevliga och själviska.
Sverige är inte någon jävla välgörenhet som vår regering trycks tro. Tror inte det tar länge innan folk blir riktigt jävla less på detta samhälle som har börjat gå bakåt i utveklingen.
Citera
2015-10-18, 08:36
  #78
Medlem
Gift44s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av krewblew
Känner till yrken med mindre riskfyllda vardagar där ingångslönen är högre, utan en enda dag på högskolan!
Inom anläggning tex.
Jaså du. Och vilka statliga jobb är det då? Eller fattade du inte vad jag skrev?
Citera
2015-10-18, 08:38
  #79
Medlem
storm72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av somaliehalvapa
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/stockholm/vi-har-inte-rad-att-vara-poliser-langre


Den muslimska bidragsinvandringen som tär oerhört på statskassan har gjort att staten inte längre har råd att betala löner till polisen, vilket får dem att sluta med sitt arbete.

Vem ska skydda oss nu?

Förstår att du med fler vill skylla allt på invadringen nu men lönen för poliser är inget nytt precis som lärare och vårdyrkena.

http://www.svd.se/inte-rimligt-att-poliser-har-sa-lag-lon
http://www.op.se/jamtland/ostersund/poliser-sager-upp-sig-lonen-ar-for-lag
http://www.arbetsvarlden.se/poliser-manifesterar-for-battre-villkor-och-hogre-lon/
http://www.tidningenkarriar.se/Arkivet/2007/4/Tusenlappar-under-ingangslonen-for-utredare-hos-polisen/
Citera
2015-10-18, 08:38
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sampanl
jag tror det är ganska utbrett bland poliser att befinna sig bland de där 13%.

Icke. Iaf inte bland de upp till 40. Det har man sett till vid den rubbade gallringen vid skolorna. Polisen har det precis så som de själva vill ha det. De har en rubbad samhällsbild och klarar de inte lägga ihop A+B så får de väl skylla sig själva.
Citera
2015-10-18, 08:49
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av storm72
Förstår att du med fler vill skylla allt på invadringen nu men lönen för poliser är inget nytt precis som lärare och vårdyrkena.

http://www.svd.se/inte-rimligt-att-poliser-har-sa-lag-lon
http://www.op.se/jamtland/ostersund/poliser-sager-upp-sig-lonen-ar-for-lag
http://www.arbetsvarlden.se/poliser-manifesterar-for-battre-villkor-och-hogre-lon/
http://www.tidningenkarriar.se/Arkivet/2007/4/Tusenlappar-under-ingangslonen-for-utredare-hos-polisen/

Hur är det om det är brist på allt och man klämmer in 200000 nya bidragstagare i sverige varje år rullandes. Vem ska stå för fiolerna och ordningen om det redan är brist?
Citera
2015-10-18, 09:07
  #82
Medlem
blowns avatar
Staten är inte kapabel att bedriva någon form av verksamhet, det är det enkla svaret.
Citera
2015-10-18, 09:08
  #83
Medlem
storm72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lawnmover1
Hur är det om det är brist på allt och man klämmer in 200000 nya bidragstagare i sverige varje år rullandes. Vem ska stå för fiolerna och ordningen om det redan är brist?

Från en artikel som handlar om polisens löneutveckling påstår du att vi inte har råd att anställa poliser då vi tar in massa flyktingar idag. Jag visar att de inte är något nytt utan från länkarna jag gav dig så gick de snacket redan 2007.

Hur vi ska finansiera allt kan jag inte svara på men känner att de är OT här.
Citera
2015-10-18, 09:09
  #84
Medlem
Regeringen trollar fram hundratalsmiljarder för att utöka bostadslösheten, arbetslösheten, försämring av välfärd, utöka segregationen, försämra integrationen och utöka utanförskap som redan är stort i många stadsdelar.

Alla dessa 250.000st årliga människor från terrorister till flyktingar som Sverige tar emot kommer nog bygga nya svenska ghetton där dessa ska samsas ihop. Många av dessa grupperingar som nu kommer från olika regioner, kulturer, religioner är fiender och har hat jämtemot varandra och nu möts de återigen i Sverige.

Bra jobbat Sverige, bra jobbat.

Politikerna höjde sina löner nyligen med 1400kr per månad för detta fanns det veterligen pengar, för invällingen som nu sker trollar man fram hundratalsmiljarder men för fler poliser, sjuksköterskor, järnväg och svenska välfärden finns inga pengar.

Man klagar ofta att det inte finns tillräckligt med pengar för att satsa så mycket man egentligen skulle vilja på olika delar i vad vi engång kalla välfärd så man prata om hur man ska fördela kronor på det ena eller det andra men plötsligt trollas det fram hundratusentalsmiljarder för flyktingar, terrorister och lyckosökare.

Varför trollade man aldrig dessa summor till välfärden?????))
__________________
Senast redigerad av Storakuken 2015-10-18 kl. 09:38.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in