Citat:
Ursprungligen postat av
xpqr12345
Det där med att bygga kraftverksdammar längs en flod låter enkelt, men stora nationer har gått på nitar med det.
Just Nilen är nog inte en särskilt bra plats för det: det är nämligen varmt i området. Vad händer då om man bygger stora kraftverksdammar, där man samlar miljontals liter vatten? Det kommer att avdunsta massor med vatten från varje damm, med effekten att du så småningom har mycket mindre vatten kvar i utloppet av Nilen än du hade i början.
Det kan tänkas att det finns enstaka platser där geografin är sådan att det skulle gå att bygga (typ trånga raviner dit solen knappt når), men jag gissar att det i så fall redan har byggts där.
Sen finns det en sak till att fundera på. Nu gissar jag en del, då jag inte varit på Nilen, men jag kan tänka mig att den används som transportled. Om man då bygger dammar tvärs över floden så kan fartygen inte ta sig över dammarna. Antingen så måste man då lasta om fartygen vid varje dam, eller bygga slussar. Inget av alternativen är särskilt attraktivt på sikt.
slussar är ett måste! dammar, är inget att tänka på!
vattnet ska inte ansamlas.. och hettas upp och dunsta..
och skulle vi behöva ha en damm - så kan vi vattna våra odlingsfält på natten.. vattnar vi dessutom i 'rätt' topplager av jorden.. så binds vattnet och dunstar inte - typ.. vattnet hinner rinna 'ned i marken' tills kl slår 12 och det är så varmt..
Varmt vatten i JORD.. skulle nog dessutom stimulera bakterierna.. så blandar vi i lite fiskprodukter.. och lite sjö-gräs.. så.. tror jag nog dessutom att vi itne behöver tillsätta 'jord'.. utan grödorna kan stå i sand.. potatis! kanske skulle vara en anpassningsbar gröda till vårt ändamål?
om varje stam får sin 'del av kakan' så kan de även få vara slussvakter.. elen som produceras går ju såklart tillbaka till innevånarna.. och farleden - öppnar upp för handel.. så länge de öppnar slussarna o så.. så kan Nilen bli en florerande inkomstkälla för Afrika.. och alla andra io hela världen.
jag tycker vi ska fråga egyptiern om de inte vill offra sina pyramidstenar.. till att förstärka slussarna med (
ler g/-jord..)
för om vi ska vara 'petnoga' så var det precis till detta ändamål som egyptierna byggde sina pyramider - egypterina o mesopitnien floerara ... någon gång.. i game of throne:s (?) - det florerade bara för att de kontrollerade nilen - med sina stenblock... sen dog någon och en dynasti... de packade ihop sina stenar o ba 'nää, fuck you'
- sen att ingen har lyckats kommit på det än är en gåta
fast nu gjorde jag det.. så.. nu finns det inga hinder