2015-10-04, 03:22
  #1
Medlem
WC-ankas avatar
http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/inrikes/article21521398.ab

Ny ryter Löfven till:

Citat:
Löfven är besviken på företagens höga hyror för boenden.

– Budskapet är: Tänk efter. Vi ska göra detta tillsammans i Sverige. Är det då det bästa att ta ut 60 000 kronor i hyra för en lägenhet? undrar han och uppmanar dem som tar ut så stora summor att fundera på om det känns bra när de ser sig själva i spegeln.

Nu läggs skuld på den privata sektorn.
Visst, 60 000 är helt uppåt väggarna, men så blir det när efterfrågan är stor.
Är det inte så att regeringen skapat problemet själva, att inte sett till att vi har resurser nog att ta emot alla dessa flyktingar?

Regeringen har skapat bostadskrisen och anklagar nu fastighetsägare att ta bra betalt medans de kan, innan regeringen antagligen framledes i vilket fall konfiskerar deras egendom.

Är det så smart av Löfven att göra ett sådant uttalande?
Citera
2015-10-04, 03:25
  #2
Medlem
TheLastStandss avatar
Typiskt kommunistkäbbel. Tillgång och efterfrågan... bitch!

Skulle de tänkt på innan de började ta emot en massa rasfrämlingar. Finns det inte plats på hunddagis så får hundarna bo på hotell och det blir inte billigt.
Citera
2015-10-04, 03:30
  #3
Moderator
Lobengulas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WC-anka
Är det så smart av Löfven att göra ett sådant uttalande?

Nej det bevisar bara att han är helt inkompetent och tror att Sverige fungerar som en fackförening. Han är sannolikt den sämsta statsministern som någonsin existerat.

Det herr Löfven bör inse är att det är en fri marknad. Skit i att hyra lägenheter där hyrorna är för dyra. Svårare än så är det inte.
Citera
2015-10-04, 03:31
  #4
Medlem
SingMeToSleeps avatar
Det är ett tämligen idiotiskt uttalande i mina öron. Flyktingentreprenörerna är smarta och mjölkar guldkalven så långt det går. Kan dom få 60 tkr för en lägenhet är dom idioter om dom nöjer sig med 30 tkr.

Ansvaret ligger helt och hållet på politisk nivå då det är där systemutformningen samt inflödet bestäms. Att lägga över skulden på folk som vill tjäna en bra hacka är ett illa dolt försök att friskriva sig själv från ansvar.

Med ett annat ord: käbbel.
Citera
2015-10-04, 03:33
  #5
Medlem
Om det är så jävla dyrt varför betalar man för det?
Sedan när började sossarna bry sig om vad saker kostar när det betalas med andras pengar iallafall?

Vilken pajjas.
Citera
2015-10-04, 04:01
  #6
Medlem
Låt svetsaren grymta likt en gris, sen somnar grisen för att glömma allt.

Tänk JÅ som statsminister. Inget yrande.
__________________
Senast redigerad av AjaxTvattmedel 2015-10-04 kl. 04:03.
Citera
2015-10-04, 04:04
  #7
Medlem
Bra av Löfven. Quislingarna ska inte få sko sig på kollapsen.
Citera
2015-10-04, 04:06
  #8
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av im3w1l
Bra av Löfven. Quislingarna ska inte få sko sig på kollapsen.

Det är ju det dom gör. Tomma av ord av statsministern ändrar inte på något.
Citera
2015-10-04, 05:08
  #9
Medlem
Haha pajas Löfven. Han har inte gjort skit för att fixa bostadsbristen och nu när det börjar gå åt helvete så tror han att priserna går ner på bostäderna. Haha jävla idiot. Ovanpå de stormas Sverige av flyktingar som också ska bo nånstans. Typiskt kommunistiskt resonemang, "Låt någon annan fixa de".

En av tidernas sämsta stadsminister. Först sket sig hela deras budget så de fick ta hjälp av de andra partierna. Sen ska flyktingar också bo här och leva på den redan sketna budgeten. Det togs inte ens in såhär många på 90-talet med arab krigen och skiten nere på Balkan. Så varför ta in så mycket denna gången?

Svetsarn svetsar utan svetsarmask. Man förstår inte de förrens man svetsat klart och då är det försent.
__________________
Senast redigerad av mommy123 2015-10-04 kl. 05:11.
Citera
2015-10-04, 05:12
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yolololz
Om det är så jävla dyrt varför betalar man för det?
Sedan när började sossarna bry sig om vad saker kostar när det betalas med andras pengar iallafall?

Vilken pajjas.

Ja eller hur, var tog sossesnacket vägen.
Citera
2015-10-04, 07:44
  #11
Avslutad
Man bara skrattar. Här har sjuklövern i 25 år sett till att avskaffa minsta uns av ansvarskänsla för sitt land eller nationalism man kunde känt förut och istället införa extremnyliberalism och verkligen tryckt in i folk att enda som betyder något är pengar pengar pengar och sen använder han ord som direkt anspelar på någon slags nationalistisk känsla för ens land.. Skrattretande.

Nej du Stefan. I Sverige år 2015 är det bara pengar som räknas. Jag skulle se mig själv i spegeln och vara skitglad för alla pengar jag får från Migrationsverket.
__________________
Senast redigerad av priz 2015-10-04 kl. 08:05.
Citera
2015-10-04, 07:58
  #12
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Röven är väl ytterst ansvarig för de myndigheter som betalar de priserna så vad gnäller han för den jävla idioten sen vill AB bara hjälpa Röven till att få några politiska poäng för det där låter ju bra.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in