Citat:
Ursprungligen postat av
NyGammmmal
Jag håller med dig fullständigt, mitt svar var riktat till de användare som ansåg att det var hennes eget fel och fick skylla sig själv eftersom hon var en hora.
Tack för svar, självklart är det så att alla människor har ett eget ansvar för vilka val de gör här i livet och vilka människor de släpper in i sina liv. Detta gäller även de kvinnor som väljer att försörja sig som
eskorter/prostituerade. Det finns helt enkelt alldeles för många knäppskallar som "anlitar" prostituerade.
Vi kan jämföra med de kvinnor som medvetet väljer kriminella pojkvänner, även där finns det en ökad risk för att utsättas för våld, antingen från pojkvännen eller via vedergällning från pojkvännens fiender.
Jag såg programmet med bunkerkvinnan förra veckan, enligt henne själv så trivdes hon bra med sitt jobb som escort, hon fick träffa en rad olika män som betalade för hennes sällskap men hon verkar samtidigt vara helt omedveten (naiv?) om att det finns risker med detta "yrkesval" eftersom sexarbetare är en utsatt grupp. Det är ju inte länge sen som en helt annan man åkte fast efter att ha rånat och våldtagit prostituerade i Stockholm.
(FB) Socialtjänstmannen åtalas – våldtog och rånade prostituerade, vem är mannen?
Bunkerläkaren är alltså långt ifrån unik vad gäller val av "yrkestillhörighet" hos offret
fast han gjorde sig skyldig till människorov, prostituerade/escorter kommer alltid att vara en utsatt grupp hur flashigt vissa än vill framställa deras "yrke" som.