Citat:
Ursprungligen postat av
Gurjon
Ser man ut som henne så kan man gifta sig rikt, det stämmer ja! Har hon även möjlighet att välja lite mer fritt än många andra, ja så är det!
Eller du kanske inte var allvarlig med ditt svar?

Hon vill kanske inte köpas in i ett äktenskap som bygger på endast pengar. Ett äktenskap bygger väl på bra mycket mer än utseende? Få klarar av att bo ihop bara för att den ena är
1, Snygg (det där ändras ju dessutom med åren..)
2. Rik
De flesta par vill väl utöver en stabil ekonomi ha liknande värderingar och humor, hyfsat samstämmig IQ och gärna något liknande intresse och många söker även folk inom samma eller liknande yrke. Finns massor med attraktiva människor och de flesta lever vanliga medelsvenssonliv, just därför att man som par gärna vill bygga äktenskapet på fler variabler än yta och pengar.
Man får ju ett jättekonstigt förhållande annars om den ena ska sitta hemma och vara snygg och be den andre om pengar. Tycker du verkligen inte det?
Min tes är att hon ville ha en bra inkomst medan hon dejtade killar hon gillade, ganska oberoende av deras inkomstnivå.